Выбрать главу

„Šta se desilo ovde?“, upitao je, a Aes Sedai steže zube jer ju je tako zanemario. Ni Egvena nije izgledala zadovoljnije.

„Šaidoi su otišli za Sevanom i Kuladinom“, kaza Ruark. „Svi ostali priznaju te kao Kar’a’karna.“

„Šaidoi nisu jedini koji su pobegli.” Hanovo smežurano lice se ogorčeno iskrivi. „Neki od mojih Tomanela su takođe otišli. Neki Gošijeni, Šaaradi i Čarini isto tako.“ Džeran i Erim zaklimaše, skoro podjednako smrknuto kao Han.

„Nisu otišli sa Šaidoima“, zagrme visoki Bael, „ali ipak su otišli. Ispričaće svima šta se ovde dogodilo, i sve što si razotkrio. Mučno je to bilo. Videh i neke ljude kako bacaju koplja i beže!“

Povratiće vas, i uništiti.

„Nijedan Taardad nije odstupio“, dometnu Ruark; nije se gordio, već jednostavno iznosio činjenicu. „Spremni smo da te pratimo, kuda god da nas povedeš.“

Kuda ih povede. Nije bilo gotovo, ni sa Šaidoima, ni s Kuladinom i Sevanom. Preleteo je pogledom preko kanjona i video potresena lica svih koji su rešili da ostanu. Kakvi li su ti koji su pobegli? Pa ipak, Aijeli su bili samo sredstvo što vodi ka cilju. Morao je to da upamti. Moram da verujem još svesrdnije nego oni.

Džede’en i Metov škopac čekali su kraj useka. Rand dade Nataelu znak da ga prati i pope se u sedlo, čvrsto držeći zavežljaj u kaputu pod rukom. Stisnutih usana, bivši Izgubljeni stade mu uz levu uzengiju. Adelin i preostale Device skočiše i okružiše ih. Začudo, i Avijenda se spustila i stala na svoje uobičajeno mesto s desne strane. Met vesto uskoči Kockici u sedlo.

Rand podiže pogled ka ljudima u useku; svi su ga gledali, svi su iščekivali. „Čeka nas dug put natrag.“ Bael je odvratio lice. „Dug, i krvav put.“ Aijeli nisu menjali izraz. Egvena skoro da podiže ruku ka njemu, s bolom u očima, ali nije mario za nju. „Kada se okupe i ostali poglavari klanova, put počinje.“

„Počeo je veoma davno“, tiho kaza Ruark. „Pitanje je samo kada će se završiti, i kako.“

Rand nije umeo da odgovori na to. Okrenuo je svog šarca i polako odjahao niz kanjon, okružen neobičnom svitom. Aijeli su mu se uklanjali s puta; zurili su u njega, očekivali su nešto. Već se spuštala ledena noč.

A kada je krv poškropila jalovu zemlju, iz nje ponikoše Zmajeva Deca, Narod Zmajev, pod oružjem, spreman za ples smrti. Poveo ih je iz opustele zemlje, i zajedno uzdrmaše svet ratom.

- odlomak iz Točka Vremena
Sulamejn so Bagad,
Vrhovni letopisac Sunčevog dvora.
Četvrto doba

REČNIK

Primedbe o datumima u ovom rečniku: Od Slamanja sveta u upotrebi su tri sistema računanja vremena. Prvi godine računa posle Slamanja (p.s.). Pošto je u godinama nakon Slamanja vladao potpuni haos, a budući da je kalendar usvojen dobrih stotinu godina po završetku Slamanja, početak ovog računanja određen je približno. Na kraju Troločkih ratova izgubljeno je mnoštvo zapisa, toliko da je došlo do rasprava o tome koja je tačno godina po starom sistemu. Stoga je ustanovljen novi kalendar. Za njegov početak uzet je kraj Ratova i slavio je navodnu slobodu sveta od troločke pretnje. Ovaj drugi kalendar svaku godinu računao je kao slobodnu godinu (s.g.). Nakon pometnji, smrti i uništenja Stogodišnjeg rata, pojavio se treći kalendar. Ovaj, kalendar nove ere (n.e.), trenutno je u upotrebi.

a’dam: Sprava koja se sastoji od okovratnika i narukvice povezanih povocem, od srebrnastog metala. Koristi se da protiv njene volje kontroliše ženu koja može da usmerava. Ogrlicu nosi damane, a narukvicu sul’dam. Videti takođe: damane; sul’dam.

Adelin: Pripadnica septe Džindo Taardad Aijela. Devica koplja koja je bila u Kamenu Tira.

Aes Sedai: Oni koji koriste Jednu moć. Od Vremena ludila sve preživele Aes Sedai su žene. One izazivaju široko nepoverenje, strah, pa čak i mržnju i mnogi ih krive za Slamanje sveta. Opšte je mišljenje da se petljaju u pitanja plemena. U isto vreme, malo je vladara koji bi se lišili savetnice Aes Sedai, čak i u zemljama gde se postojanje takveeze mora držati u tajnosti. Nakon nekoliko godina usmeravanja Jedne moći Aes Sedai stiču bezvremen izgled, tako da one koje bi inače bile starice imaju svega nekoliko sedih. Videti takođe: Ađah; Amirlin Tron; Vreme ludila.

Ađah: Društva među Aes Sedai, kojima sve Aes Sedai pripadaju. Označena su bojama: Plavi, Crveni, Beli, Zeleni, Smeđi, Žuti i Sivi ađah. Svako prati određenu filozofiju o načinu korišćenja Jedne moći i svrsi Aes Sedai. Na primer, Crveni ađah usmerava svu svoju snagu na pronalaženje i smirivanje muškaraca koji pokušavaju da koriste Moć. Smeđi ađah, s druge strane, zapostavlja učešće u svetu i posvećuje se traganju za znanjem, dok Beli ađah uglavnom zanemaruje vrednost sveta i svetovnog znanja i posvećen je filozofiji i istini. Zeleni ađah (koji je tokom Troločkih ratova bio poznat kao Borbeni ađah) u pripravnosti je da se sukobi s novim Gospodarima straha kada Tarmon Gai’don dođe. Kruže glasine (koje se oštro poriču i koje nikada nije bezbedno spomenuti ni pred jednom Aes Sedai) o postojanju Crnog ađaha, koji je posvećen služenju Mračnome.

Aijeli: Narod koji živi u Aijelskoj pustari. Ratoborni su i izdržljivi. Zaklanjaju lica velom pre no što ubiju. Iz toga se izrodila izreka: Ponašati se kao Aijel s crnim, velom, za onoga ko se ponaša nasilno. Smrtonosni ratnici, s oružjem ili goloruki, neće dotaći mač. Njihovi gajdaši prate ih u bitkama muzikom. Aijeli bitku zovu ples i ples kopalja. Videti takođe: aijelska ratnička društva; Aijelska pustara.

Aijelska pustara: Okrutna, stenovita zemlja, skoro potpuno bez vode, istočno od Kičme sveta. Aijeli je zovu Trostruka zemlja. Malo stranaca odlazi tamo, ne samo stoga što je za nekoga ko se tamo nije rodio skoro nemoguće da pronađe vodu, već i zbog toga što Aijeli smatraju da su sa svim ostalim narodima u ratu i ne dočekuju strance dobrodošlicom. Slobodan pristup dozvoljen je samo torbarima, zabavljačima i Tuata’anima, a čak su i sa njima susreti veoma ograničeni. Smatra se da mape Pustare ne postoje.

Aijelski rat (976-78. g.n.e.): Kada je kralj Laman od Kairhijena sasekao Avendesoru, nekoliko aijelskih klanova prešlo je Kičmu sveta; opljačkali su i spalili do tla glavni grad Kairhijena, kao i mnoštvo drugih gradova i varoši, a sukob se preneo i u Andor i Tir. Obično se smatra da su Aijeli napokon poraženi u Bici kod Sjajnih zidova, pred Tar Valonom. Ali, zapravo, u toj bici život je izgubio Laman Kairhijenski, pa su se Aijeli vratili preko Kičme, budući da su postigli ono što su namerili. Videti takođe: Avendoraldera; Kairhijen,

Aijelska ratnička društva: Svi Aijeli pripadaju nekom od ratničkih društava, kao na primer Kamenim psima (Se’en M’tal), Crvenim štitovima (Etan Dor) ili Devicama koplja (Far Dareis Mai). Svako društvo ima svoje običaje, a ponekad i određene dužnosti. Na primer, Crveni štitovi igraju ulogu policije. Kameni psi često pre no što uđu u bitku polažu zakletvu da se neće povući, i poginuće svi do jednog da bi taj zavet ispunili. Aijelska plemena – pogotovu Gošijen, Rejn, Saarad i Taardad Aijeli – često se bore međusobno, ali pripadnici istog društva neće se boriti jedni protiv drugih, čak i ako njihovi klanovi to čine. Time se postiže da među plemenima stalno ima dodira, čak i kada su u ratu. Videti takođe: Aijel; Aijelska pustara; Far Dareis Mai.