Выбрать главу

Штавише, пошто није искључена могућност да постоје и други путеви који воде из града, извршиће се преглед јединица сећања монитора. Он је већ почео.

Таконе смо размотрили шта би и да ли би нешто требало предузети у погледу тебе. С обзиром на твоју младост и на посебне околности око твог ронења, закључено је да не можеш бити кажњен за оно што си учинио. У ствари, отклонивши могућу опасност по наш начин живота, ти си граду учинио услугу и ми ти због тога дугујемо захвалност.»

Огласио се пљесак и на лицима већника појавио се израз задовољства. Сложене околности брзо су разрешене, избегли су неопходност да строго казне Алвина и сада су се могли разићи с осећањем да су, као водећи гранани Диаспара, извршили своју дужност. Уз мало среће, можда ће протећи векови пре но то опет буду морали да се сакупе.

Председник је погледао Алвина с ишчекивањем; можда се надао да ће им Алвин узвратити истом мером и да ће изразити захвалност већу што га је тако лако разрешило кривице. Али чекало га је разочарење.

«Смем ли нешто да питам?» рече Алвин учтиво.

«Разуме се.»

«Централни Компјутер је јамачно одобрио ваше одлуке?»

У нормалним околностима било је прилично неумесно поставити овакво питање. Веће није било дужно да правда своје одлуке, нити да објашњава како их је донело. Али Алвин је уживао поверење Централног Компјутера из неког необјашњивог разлога. Налазио се у повлашћеном положају.

Питање је очевидно изазвало извесну пометњу и одговор је уследио помало преко воље.

«Наравно да смо се посаветовали са Централним Компјутером. Казао нам је да поступамо према властитој пресуди.»

Алвин је то очекивао. Централни Компјутер водио је састанак са Већем у истом тренутку док је разговарао са њим — истовремено, заправо, док је био удубљен у милион других послова у Диаспару. Знао је, исто као и Алвин, да је свака одлука коју Веће сада донесе сасвим неважна. Будућност се потпуно измакла њиховом упливу истог трена када су, у блаженом незнању, закључили да је криза безбедно премошћена.

Алвин се није осетио надмоћним, нити је уживао у наслућивању предстојећег тријумфа, када је погледао те будаласте старце који су себе сматрали владаоцима Диаспара. Он је видео правог владаоца града и разговарао је са њим у загробној тишини његовог блиставог, подземног света. Овај сусрет потро је готово сваку надменост у његовој души, али ње је ипак остало довољно за последњу опасност која ће надмашити све претходне.

Док се опраштао од Већа, питао се да ли их изненанује његово мирно покоравање и одсуство озлојенености због затварања пута за Лис. Проктори га нису следили; није се више налазио под присмотром, бар не на тако неприкривен начин. Само је Јесерак кренуо за њим из Већнице у шаролике улице.

«Дакле, Алвине?» рече он. «Владање ти је било беспрекорно, али мене не можеш обманути.

Шта си сад смислио?»

Алвин се осмехну.

«Знао сам да ћеш нешто посумњати; ако понеш са мном, показаћу ти зашто подземни пут за Лис није више важан. Постоји још један опит који бих желео да опробам; ништа ти се неће догодити, сем што ти се можда неће допасти.»

«Врло добро; ја се и даље сматрам твојим старатељем, премда изгледа да су улоге сада промењене. Куда то намераваш да ме водиш?»

«Идемо у Лоранову Кулу, одакле ћу ти показати свет изван Диаспара.»

Јесерак је побледео, али је сачувао присуство духа. А онда, као да нема поверења у властите речи, укочено је климнуо и кренуо за Алвином на глатко склиску површину покретног пута.

Јесерак се није уплашио док су корачали тунелом којим је хладан ветар вечито дувао у Диаспар. Тунел се сада променио; камена решетка која је спутавала приступ спољнем свету нестала је. Она више није служила никаквој структуралној сврси и Централни Компјутер ју је уклонио без речи противљења када је Алвин то затражио. Касније ће можда наложити мониторима да се поново сете решетке и да је врате у постојање. Али за сада тунел је избијао, незапретен и ненадгледан, на спољне, окомите градске зидине.

Тек када је Јесерак стигао готово до руба ваздушне цеви, постало му је јасно да се спољни свет налази тик пред њим. Погледао је према све ширем кругу неба, а кораци су почели да му бивају све несигурнији, да би коначно застао. Алвин се сетио како се Алистра окренула и побегла главом без обзира са овог места и упитао се да ли ће моћи да нагна Јесерака да крене још мало напред.

«Молим те само да погледаш», обрати му се он, «а не да напустиш град. Сигуран сам да то можеш учинити!»

За време свог краткотрајног боравка у Ерлију, Алвин је видео како једна мајка учи своје дете да хода. Тај призор му је неодољиво пао на ум док је подстицао Јесерака да настави ходником, охрабрујући га сваки час у његовом невољном напредовању корак по корак. За разлику од Кедрона, Јесерак није био кукавица. Није презао да се ухвати укоштац са самим собом, али та борба је била очајничка. Алвин је изгледао подједнако исцрпљен као и његов тутор, када му је коначно пошло за руком да доведе Јесерака до места одакле је могао видети целокупно, незапретено пространство пустиње.

Када се једном нашао ту, занимљивост и чудесна лепота призора, тако различитог од свега са чим се Јесерак сусретао у овом или претходним животима, као да су надвладали његов страх.

Очевидно је био опчињен огромношћу видика сатканог од валовитих пешчаних дина и удаљених, древних брда. Било је позно поподне и убрзо ће цео крај прекрити плашт ноћи која се никада није спуштала на Диаспар.

«Молим те да донеш овамо», рече Алвин, говорећи брзо, као да му тешко полази за руком да обуздава нестрпљење. «Схватио сам да ти заслужујеш више од било ког другог да видиш где су ме путеви одвели. Хтео сам да ти покажем пустињу, али истовремено да будеш очевидац онога што ћу сад предузети, како би Веће знало шта сам учинио.

Као што сам рекао Већу, довео сам овог робота из Лиса у нади да ће Централни Компјутер бити у стању да отклони блокаду којом је његово сећање запретао човек по имену Господар.

Варком коју још потпуно не разумем, Компјутер је то учинио. После тога, био ми је отворен пут у сва сећања машине, као и до посебних вештина којима је она обдарена. Сада ћу применити једну од тих вештина. Гледај!»

Нагнан бешумним наренењем које је Јесерак могао само да наслути, робот је изјездио из улаза тунела, добио на брзини и после свега неколико секунди представљао је тек далеки метални одсев под светлошћу сунца. Ниско је летео преко пустиње, поврх пешчаних дина, које су лежале изукрштане попут замрзнутих таласа. Јесераку се јавио неодољив утисак да машина нешто тражи, али није имао ни најмању представу шта би то могло бити.

А онда, изненада, блистава тачка винула се увис изнад пустиње и зауставила се на хиљаду стопа изнад тла. У истом часу, Алвину се отео дубок уздах задовољства и олакшања. Упутио је брз поглед према Јесераку, као да му каже: «То је оно!»

У први мах, не знајући шта да очекује, Јесерак није разабрао никакву промену. А затим, готово не верујући властитим очима, угледао је како се облак прашине полако подиже са пустиње.

Ништа није ужасније од покрета који се јавио тамо где никаквог покрета не би смело бити, али Јесерак је већ био изван домашаја изненанења и страха када су пешчане дине почеле да се размичу. Нешто је почело да се уздиже испод пустиње, попут џина који се буди из сна, и наједном до Јесеракових ушију допреше грмљавина земље која се обрушава и праскање стења које размрскава необуздана сила. Затим велики гејзир песка шикну стотинама стопа у ваздух и тле нестаде са видика.

Прашина је почела полако да се таложи преко ране засечене на лицу пустиње. Али Јесераков и Алвинов поглед и даље је био упрт ка отвореном небу, на коме се до пре само неколико тренутака налазио само стрпљиви робот. А онда је, коначно, Јесераку постало јасно зашто је Алвин тако равнодушно примио одлуку Већа, због чега није испољио никакво осећање када му је речено да је подземни пут за Лис затворен.