Aijelski rat (976-78. g.n.e.) Kada je kralj Laman od Kairhijena posekao Avendoralderu, četiri aijelska klana prešla su preko Kičme sveta. Opljačkali su i spalili prestonicu Kairhijena kao i mnoge druge gradove i varoši, a sukob se prelio i u Andor i Tir. Uvreženo je gledište da su Aijeli konačno poraženi u Bici kod Sjajnih zidova, pred Tar Valonom; u stvari, u toj bici Laman je konačno ubijen, i pošto su obavili ono zbog čega su došli, Aijeli su se vratili preko Kičme. Videti takođe: Kairhijen; Kičma sveta.
algai’d’sisvai Na Starom jeziku borci kopalja ili borci kopljima. Ovaj naziv se daje onim Aijelima koji nose koplja i redovno učestvuju u bitkama, za razliku od onih koji se bave zanatstvom.
Altara Zemlja na Olujnom moru, mada njeni stanovnici uistinu teško da imaju ičeg zajedničkog osim imena. Narod Altare sebe najpre smatra žiteljima svoga grada ili sela, ili ljudima ovog gospodara ili one gospe, a tek potom Altarcima. Malo koji plemić plaća porez kruni ili daje išta više od praznih obećanja, a i to s mukom. Vladari Altare (trenutno je kraljica Tilin Kvintara iz kuće Mitsobar) retko su nešto više od najmoćnijeg plemića u zemlji, a ponekad čak ni to. Presto vetrova ima toliko malo vlasti da su mnogi moćni plemići s prezirom odbili da na njega zasednu, iako su mogli. Grb Altare su dva zlatna leoparada na polju crvenih i plavih kvadratića veličine četiri puta četiri. Oznaka kuće Mitsobar je zeleno sidro ukršteno s mačem. Videti takođe: Mudre žene.
Amis Mudra iz uporišta Hladne stene i šetač kroz snove. Aijelka iz septe Devet dolina Taardad Aijela. Žena Ruarku i sestrožena Lijani, gospodarici krova u uporištu Hladne stene. Amis je sestromajka Avijendi.
angreal Ostaci Doba legendi koji omogućuju svakome sposobnom za usmeravanje da bezbedno podnese veću količinu Moći nego što je to moguće bez pomoći tih predmeta. Neki su stvoreni da ih koriste žene, drugi za muškarce. Glasine o angrealima koje mogu koristiti i žene i muškarci nikada nisu potvrđene. Više se ne zna kako se prave, i veoma malo ih je preostalo. Videti takođe: sa’angreal; ter’angreal.
Asunava, Radam Visoki Inkvizitor Ruke Svetlosti. U njegovim očima petljanje sa Jednom moći znači preotimanje sile Tvorcu i uzrok je svih zala na svetu. Najviše želi da uništi sve koji mogu da usmeravaju ili to samo požele; oni moraju priznati svoje grehe uz pomoć Ruke Svetla, a onda umreti.
Aša’man (1) na Starom jeziku Čuvar ili Branilac, sa jasnim naznakama da se radi o braniocu istine i pravde. (2) Ime koje su uzeli sledbenici Ponovorođenog Zmaja, muškarci koji su došli u ono što je danas poznato pod imenom Crna kula, kako bi naučili da usmeravaju. Neki su sanjali o toj veštini i pored smrtne opasnosti koju ona sa sobom nosi, dok su drugi pristupili samo zato što ih je proba kojom se utvrđivala sposobnost učenja pokrenula na usmeravanje te sada moraju naučiti da ga kontrolišu pre nego što ih ubije. Vežbaju ne samo korišćenje Jedne moći, nego i upotrebu mača kao i borbu rukama i nogama. Aša’mani, koji nose upadljive crne kapute, razvrstani su prema stepenu savladanog znanja, pri čemu su Borci najniži. Slede Predani, označeni iglom u obliku srebrnog mača koju nose na okovratniku kaputa. Pripadnici najvišeg stepena nazivaju se jednostavno Aša’mani, a njihov znak je crveno-zlatni emajlirani zmaj; kači se na okovratnik, na suprotnu stranu od srebrnog mača. Za razliku od Aes Sedai, koje se veoma trude da im učenice ne napreduju opasno brzo, Aša’mani se od početka guraju svom silom, pogotovo kako bi naučili da koriste Moć kao oružje. Za razliku od Bele kule, gde se smrt ili umirivanje polaznice s užasom prepričavaju godinama, u Crnoj kuli se očekuje da će određeni broj Boraca umreti ili pregoreti u učenju. Postojanje Aša’mana i njihova povezanost sa Ponovorođenim Zmajem naterali su pojedine Aes Sedai da ponovo razmotre neophodnost trenutnog smirivanja, ali ima i mnogo onih koje uopšte nisu promenile svoje stavove. Videti takođe: smirivanje; umirivanje.
Ata’an Mijere Videti: Morski narod.
Berelajn sur Pendrag Prva od Majena, Blagoslovena Svetlom, Branitelj talasa, Visoko sedište kuće Peron. Prelepa i svojevoljna mlada žena i vešta vladarka. Videti takođe: Majen.
Birgita Zaštitnica Elejne Trakand; veruje se da je prva žena Zaštitnik, što je izazvalo mnogo predviđenih i nepredviđenih teškoća. Birgita je, u stvari, legendarna junakinja toga imena, jedna od onih koji su vezani da se vrate na zov Roga Valera, ali pošto je fizički iščupana iz Tel’aran’rioda i bačena na svet posle borbe sa Mogedijen, od smrti ju je spaslo to što ju je Elejna vezala. Ako se izuzmu njena lepota i veština sa lukom, nema mnogo sličnosti sa pričama koje je opisuju. Videti takođe: Izgubljeni; Rog Valera; Zaštitnik.
Brin, Garet Nekada vrhovni zapovednik kraljičine garde u Andoru. Sada vodi vojsku za Aes Sedai koje su se pobunile protiv Elaide do Avrinji a’Roihan. Smatraju ga jednim od najvećih živih vojskovođa. Njegova veza sa Sijuan Sanče pravi mu nevolje gotovo koliko i njoj. Znamenje kuće Brin je divlji bik, sa andorskom krunom od ruža oko vrata. Lično znamenje Gareta Brina jesu tri zlatne petokrake zvezde.
Deca Svetla Društvo strogih asketskih uverenja, koje ne pripada niti jednoj državi, posvećeno uništenju Mračnog i svih Prijatelja Mraka. Osnovano za vreme Stogodišnjeg rata da bi pridobijalo pristalice za borbu protiv Prijatelja Mraka, razvilo se tokom rata u potpuno vojničko društvo. Krajnje su kruti u svojim verovanjima i sigurni da samo oni znaju šta je istina i pravda. Smatraju Aes Sedai i sve koji ih podržavaju Prijateljima Mraka. Podrugljivi naziv za Decu Svetla jeste Beli plaštovi. Znak im je zlatno sunce na belom polju. Videti takođe: Ispitivač
divljakuša Žena koja je sama naučila da usmerava Jednu moć; to preživi tek svaka četvrta. Takve žene obično se okruže nekom vrstom ograde kako ne bi znale šta je to što rade, ali ako se te ograde sruše, divljakuše postanu najmoćniji usmeravači. Ovaj izraz se gotovo uvek koristi podrugljivo.
Doba legendi Doba okončano Ratom Senke i Slamanjem sveta. Vreme kada su Aes Sedai izvodili čudesa o kojima se sada samo sanja.
Družina Crvene ruke (1) Legendarna družina heroja (Šen an Kalar) iz Troločkih ratova; svi njeni članovi su izginuli u bici na Emonovom polju, kada je pao Maneteren. (2) Vojna grupa okupljena da prati Meta Kautona; trenutno sledi pobunjene Aes Sedai i njihovu vojsku sa naređenjem da odvedu Egvenu al’Ver na sigurno, Randu al’Toru, iskaže li želju da pobegne iz trenutne situacije zajedno sa bilo kojom sestrom koja poželi da joj se pridruži.
drvoubice Prezriv aijelski naziv za Kairhijenjane, zajedno sa imenom „zakletvolomci“. Oba ukazuju na to da je kralj Laman posekao Avendoralderu, poklon Aijela, čime je prekršio zakletve date u vreme primanja dara. Za Aijele su ovi nazivi najgori koji se nekome mogu dati.
Dvorana Kule Zakonodavno telo Aes Sedai; tradicionalno se sastoji od po tri Predstavnice iz svakog od sedam ađaha. Trenutno u Beloj kuli zaseda Dvorana u kojoj nema nijedne sestre iz Plavog ađaha i Dvorana onih koje se suprotstavljaju Elaidi do Avrinji a’Roihan. U ovoj pobunjeničkoj Dvorani nema nijedne Crvene Predstavnice. I dok Amirlin Tron, po zakonu, ima neograničenu moć u Beloj kuli, u stvari njena moć je uvek zavisila od toga koliko je uspešno mogla da vodi Dvoranu, upravlja njome ili je zastrašuje, jer ima mnogo načina da Dvorana onemogući Amirlinine planove. Da bi Dvorana nešto usvojila, mora se postići saglasnost na dva nivoa; većinska saglasnost znači da mora ustati svaka prisutna sestra, ako je prisutno najmanje jedanaest Predstavnica, a takođe je neophodno da postoji barem po jedna Predstavnica iz svakog ađaha, osim ako se raspravlja o svrgavanju Amirlin ili Čuvarke u tom slučaju Ađah iz koga je uzdignuta neće biti obavešten o glasanju dok se ono ne obavi; manjinska saglasnost takođe zahteva prisustvo jedanaest Predstavnica, ali da bi se predlog usvojio potrebno je da ustane samo dve trećine prisutnih, a nije neophodno ni prisustvo Predstavnica svih ađaha, sem ako je u pitanju objava rata u Beloj kuli. Objava rata je jedna od nekoliko stavki za koje je potrebna manjinska saglasnost, iako mnogi smatraju da bi trebalo da postoji većinska. Amirlin Tron ima pravo da od svake Predstavnice zatraži ostavku i napuštanje sedišta, pa čak i od cele Dvorane, a taj zahtev se mora ispoštovati. Ovo se, međutim, retko radi jer ađahe ništa ne sprečava da ponovo izaberu istu Predstavnicu ili Predstavnice, osim običaja da se sestre ne vraćaju na službu u Dvorani kada je jednom napuste. O ozbiljnosti zahteva istovremene ostavke govori i opravdano verovanje da se to desilo samo četiri puta u više od tri hiljade godina istorije Bele kule. Dva puta je zbog toga došlo do izbora potpuno nove Dvorane, ili gotovo potpuno nove, a druga dva su prouzrokovala svrgavanje i proterivanje Amirlin koja je to zatražila.