Aes Sedai: Oni koji koriste Jednu moć. Od Vremena ludila sve preživele Aes Sedai su žene. One izazivaju široko nepoverenje, strah, pa čak i mržnju i mnogi ih krive za Slamanje sveta. Opšte je mišljenje da se petljaju u pitanja plemena. U isto vreme, malo je vladara koji bi se lišili savetnice Aes Sedai, čak i u zemljama gde se postojanje takve veze mora držati u tajnosti. Posle nekoliko godina usmeravanja Jedne moći Aes Sedai stiču bezvremen izgled, tako da one koje bi inače bile starice imaju svega nekoliko sedih. Videti takođe: Adah; Amirlin Tron; Vreme ludila.
Aijeli: Narod koji živi u Aijelskoj pustari. Ratoborni su i izdržljivi. Zaklanjaju lica velom pre no što ubiju. Smrtonosni ratnici, s oružjem ili goloruki, ali neće dotaći mač niti pojahati konja ukoliko nisu prinuđeni. Gajdaši ih u bitku ispraćaju muzikom. Aijeli bitku zovu ples ili ples kopalja. Podeljeni su u dvanaest klanova, a to su: Čarin, Darin, Gošijen, Kodara, Mijagoma, Nakai, Rejn, Šaarad, Šaido, Šijande, Taardad i Tomanel. Ponekad pominju i trinaesti klan Džen ili Klan Kojeg Nema, a to su graditelji Ruideana. Videti takođe: aijelska ratnička društva; Aijelska pustara, Ruidean.
Aijelska pustara: Okrutna, stenovita i gotovo potpuno bezvodna oblast koja se prostire istočno od Kičme sveta. Aijeli je zovu Trostruka zemlja. Malo stranaca odlazi tamo, ne samo stoga što je za nekoga ko se tamo nije rodio skoro nemoguće da pronađe vodu, već i zbog toga što Aijeli smatraju da su sa svim ostalim narodima u ratu i ne dočekuju strance dobrodošlicom. Slobodan pristup dozvoljen je samo torbarima, zabavljačima i Tuata’anima, a čak su i sa njima susreti veoma ograničeni. Nema poznatih mapa Pustare.
aijelska ratnička društva: Svaki Aijel pripada jednom od dvanaest ratničkih društava, a to su: Crne oči (Seja Dun), Orlujska braća (Far Aldazar Din), Trkači zore (Rahijen Sorei), Ruke s nožem (Sovin nai), Device koplja (Far Dareis Mai), Planinski plesači (Hama N’dore), Koplja noći (Kor Darei), Crveni štitovi (Etan Dor), Kameni psi (Šeen M’tal), Gromovnici (Šamad Konde), Izdanak krvi (Tain Šari) i Vodotragači (Duade Mahdi’in). Svako društvo ima svoje običaje, a ponekad i određene dužnosti. Na primer, Crveni štitovi igraju ulogu policije, Kameni psi često štite odstupnicu pri povlačenju, a Device idu u izvidnicu. Aijelski klanovi često se bore međusobno, ali pripadnici istog društva neće se boriti jedni protiv drugih, čak i ako njihovi klanovi to čine. Time se postiže da među plemenima stalno ima dodira, čak i kada su u ratu. Videti takođe: Aijel; Aijelska pustara; Far Dareis Mai.
Aijelski rat (976-78. g.n.e.): Kada je kralj Laman od Kairhijena sasekao Avendoralderu, četiri aijelska klana prešla su Kičmu sveta. Opljačkali su i do temelja spalili prestonicu Kairhijena, kao i mnoštvo drugih gradova i varoši, a sukob se preneo i u Andor i Tir. Obično se smatra da su Aijeli napokon poraženi u Bici kod Sjajnih zidova, pred Tar Valonom. U stvari, u toj bici život je izgubio Laman Kairhijenski, pa su se Aijeli vratili preko Kičme, budući da su postigli ono što su namerili. Videti takođe: Avendoraldera; Kairhijen; Kičma sveta.
aijelski rodbinski odnosi: Aijelske krvne veze došljacima su veoma složene i glomazne, ali ih sami Aijeli smatraju veoma preciznima. Čitaoci će morati da se zadovolje s nekoliko primera, pošto bi za detaljno objašnjenje bila neophodna čitava knjiga. Prvobrat i prvosestra imaju istu majku. Drugobrat i drugosestra su deca majčine prvosestre ili prvobrata, a sestromajka i sestrootac zapravo su majčini prvosestra i prvobrat. Deda i baba su majčini roditelji, a očevi su drugodeda i drugobaba. Majčina porodica je bliži rod od očeve. Dalja objašnjenja bila bi previše složena, pošto se tu uključuju i drugi činioci, kao što je mogućnost da se blizak prijatelj proglasi prvobratom ili prvosestrom. Sve se još više usložnjava ako se još uzme u obzir i da se Aijelke koje su bliske prijateljice neretko udaju za istog muškarca, čime postaju sestrožene i udate su jedna za drugu baš kao i za muža. al’Mera, Ninaeva: Nekada Mudrost Emondovog Polja, u Dvema Rekama u Andoru. Sada Prihvaćena. al’Tor, Rand: Mladić, ta’veren, iz Emondovog Polja u andorskoj oblasti Dve Reke. Nekada je bio čobanin, a sada je proglašen Ponovorođenim Zmajem, kao i Onim Koji Dolazi Sa Zorom, za kojeg proročanstvo kaže da će ujediniti Aijele i uništiti ih. Sva je prilika da je on i Koramur, odnosno Odabrani, kojeg traži Morski narod. Videti takođe: Aijeli; Zmaj, Ponovorođeni.
al’Ver, Egvena: Devojka iz Emondovog Polja u oblasti Dve Reke u Andoru. Sada Prihvaćena, na obuci s aijelskim šetačima kroz snove. Možda je Snevač.
Videti takođe: šetač kroz snove, Talenti.
Alvijarin Frejden: Aes Sedai iz Belog ađaha, koja je unapređena u Čuvara hronika, što je posle Amirlin Tron najviši položaj među Aes Sedai. Žena hladne logike i još hladnije ambicije.
Amadicija: Država koja leži južno od Maglenih planina, između Tarabona i Altare. Njena prestonica Amador sedište je Dece Svetla, čiji vrhovni zapovednik ima veću moć čak i od samog kralja. U Amadiciji se svako ko ume da usmerava smatra zločincem i kao takav mora biti zatvoren ili proteran, ali najčešće se dešava da ga ubiju zbog „opiranja hapšenju“. Na grbu Amadicije nalazi se šestokraka zvezda na crvenom čkalju, a sve to na plavoj pozadini. Videti takođe: usmeravanje, Deca Svetla.
Amirlin Tron: 1) Titula vođe Aes Sedai. Bira je doživotno Dvorana Kule, najviši savet Aes Sedai, koji se sastoji od po tri predstavnice iz svakog od sedam Ađaha. Amirlin Tron ima, barem teoretski, gotovo neograničenu moć među Aes Sedai i smatra se ravnopravnom kralju ili kraljici. Nešto manje zvaničan naziv je samo Amirlin. 2) Presto na kome sedi vođa Aes Sedai.
Amis: Mudra utvrde Hladne stene i šetač kroz snove. Pripada septi Devet dolina klana Taardad.
Andor: Bogata zemlja koja se zvanično prostire od Maglenih planina do reke Erinin, iako moć njene kraljice već generacijama seže i zapadno od reke Maneterendrel. Videti takođe: kći naslednica.
angreaclass="underline" Veoma redak predmet, ostatak iz Doba legendi, koji omogućava onome koje u stanju da usmerava Jednu moć da podnese veću količinu Moći no što bi inače za njega bilo bezbedno. Može biti namenjen muškarcu ili ženi. Priče o angrealima koje mogu koristiti i muškarci i žene nikada nisu potvrđene. Više nije poznato kako se prave, a sačuvano ih je tek nekoliko. Videti takođe: usmeravanje; sa’angreal; ter’angreal.
Arad Doman: Država na obali Aritskog okeana. Trenutno je razara građanski rat, koji se odvija istovremeno s ratom protiv svih koji su se izjasnili za Ponovorođenog Zmaja i protiv Tarabona. Većinu domanskih trgovaca čine žene. Ponekad se za kakvu nepromišljenost kaže „pustiti muškarca da trguje s Domankama“. Domanke su poznate – ako ne i ozloglašene – po svojoj lepoti, zavodljivosti i besramnom odevanju.