Deca Svetla Društvo strogih asketskih uverenja, koje ne pripada niti jednoj državi, posvećeno uništenju Mračnog i svih Prijatelja Mraka. Osnovano za vreme Stogodišnjeg rata da bi pridobijalo pristalice za borbu protiv Prijatelja Mraka, razvilo se u ratu u potpuno vojničku organizaciju. Krajnje su kruti u svojim verovanjima i sigurni da samo oni znaju šta je istina i pravda. Smatraju Aes Sedai i sve koji ih podržavaju Prijateljima Mraka. Podrugljivi naziv za Decu Svetla jeste naziv Beli plaštovi. Ranije im je sedište bilo u Amadoru u Amadiciji, ali su proterani pošto su Seanšani zauzeli grad. Znak im je zlatno sunce na belom polju. V. i Ispitivači.
der’morat (1) Na Starom jeziku „majstor upravljanja". (2) Za Seanšane, ovaj prefiks označava višeg i veoma veštog upravljača nekim od retkih vrsta koje među njima žive, onog koji obučava ostale, kao der’morat’raken. Der’morat može imati prilično visok položaj u društvu, a najviši od svih imaju der’sul’dame, koje obučavaju sul’dame, a one su na nivou visokih vojnih zapovednika. V. i morat.
Družina Crvene ruke V. Šen al Kalar
Elfini Stvorenja ljudskog obličja ali sa lisičjim odlikama, spremna da usliše tri želje za odgovarajuću nadoknadu. Ukoliko čovek ne pregovara o ceni, Elfini je sami određuju. Najčešća cena za ispunjavanje želja pod takvim okolnostima jeste smrt, ali zatražene želje će ispuniti - doduše, ne uvek onako kako je očekivao onaj koji ih je tražio. Njihovo tačno boravište je nepoznato, ali do njih se može stići preko ter’angreala u Ruideanu. Moiraina Damodred je taj ter’angreal odnela u Kairhijen i tamo je uništen. Takođe, postoje izveštaji da se do Elfina može stići kroz Kulu Gendžei. I oni postavljaju pitanja koja se tiču vatre, gvožđa i muzičkih instrumenata, kao Aelfini. V. i Aelfini.
esnaf iluminatora Udruženje koje čuva tajnu pravljenja vatrometa. Čuvaju je toliko predano da su u stanju da ubiju kako bi je sačuvali. Ime su dobili po velikim predstavama zvanim iluminacije, koje su se priređivale za vladare i ponekog važnijeg lorda. Manji vatrometi prodavali su se uz strašno upozorenje o razaranju koje bi proizašlo iz pokušaja da se rastave kako bi se videlo od čega su napravljeni. Esnaf je nekada imao podružnice u Kairhijenu i Tančiku, ali obe su razorene. Članovi podružnice u Tančiku pružali su otpor za vreme seanšanskog napada, te su postali da’kovejl i esnaf je kao takav prestao da postoji. Međutim, pojedini iluminatori i dalje su van domašaja seanšanske vlasti i nastavljaju s radom kako bi se očuvalo sećanje na esnaf. V. i da’kovejl.
Fel, Herid Autor „Umlja i bezumlja" i mnogih drugih dela. Fel je izučavao (i podučavao) istoriju i filozofiju na Kairhijenskoj akademiji. Pronađen je u svojoj radnoj sobi raščerečen.
Hailene Na Starom jeziku „predvodnici" ili „oni koji dolaze ranije". Taj naziv Seanšani koriste za ogromne istraživačke snage poslate preko Aritskog okeana da izvide zemlje kojima je Artur Hokving nekada vladao. Sada, pod zapovedništvom visoke gospe Surot, neverovatno narasle zahvaljujući prilivu vojnika iz ponovoosvojenih zemalja, Hailene su daleko prevazišle svoje prvobitne ciljeve i zapravo su ih nasledili Korin. V. i Korin, Rijagel.
Henlon, Devid Prijatelj Mraka, nekadašnji zapovednik Belih lavova koji je pod imenom lord Gebril služio Izgubljenog Ravina dok je ovaj držao Kaemlin. Odatle je Henlon poveo Bele lavove u Kairhijen, sledeći naređenja za dalju pobunu protiv Ponovorođenog Zmaja. Bele lavove je uništio „mehur zla", a Henlon je dobio zapoved da se vrati u Kaemlin pod imenom Doilin Melar i da se tamo dodvori kćeri naslednici Elejni. Uradio je mnogo više od dodvoravanja, ako je suditi po glasinama.
Ispitivači Red u okviru Dece Svetla. Sebe nazivaju Rukom Svetlosti - zdušno preziru naziv Ispitivači - zakleti su da otkrivaju istinu u sporovima i raskrinkavaju Prijatelja Mraka. U potrazi za istinom i Svetlošću, njihov uobičajeni metod ispitivanja jeste mučenje; uobičajeno ponašanje im je kao da već znaju istinu i samo moraju naterati svoju žrtvu da je prizna. Povremeno deluju i kao da su sasvim izdvojeni iz Dece i Saveta posvećenih, koji zapoveda Decom. Vođa Ispitivača je veliki inkvizitor Rađam Asunava, koji sedi u Savetu posvećenih. Njihov znak je krvavocrveni pastirski štap. V. i Deca Svetla.
Išara Prva kraljica Andora (oko 994-1020. s.g.). Po smrti Artura Hokvinga, Išara je ubedila svoga muža, Hokvingovog nekadašnjeg zapovednika, da odustane od opsade Tar Valona i da je otprati u Kaemlin sa što više vojnika koje je uspeo da otcepi od vojske. Dok su ostali pokušavali da prigrabe celo Hokvingovo carstvo i propadali, Išara je čvrsto stisnula jedan mali deo i uspela u tome. Danas gotovo svaka plemenita kuća u Andoru ima nešto Išarine krvi, a pravo na zahtevanje Lavljeg prestola zavisi koliko od neposrednog porekla, toliko i od broja ustanovljenih poprečnih rođačkih veza s njom.
Izgubljeni Naziv koji obuhvata trinaestoro moćnih Aes Sedai, muških i ženskih, koji su prešli Mračnome u Doba legendi, a ostali zarobljeni kada je zapečaćena Rupa na zatvoru Mračnog. Iako se dugo verovalo da su za vreme Rata Senke oni bili jedini koji su odbacili Svetlost, u stvari je bilo i drugih koji su to učinili; ovih trinaestoro su samo zauzeli najviše položaje među njima. Broj Izgubljenih (sami sebe nazivaju Izabranima) pomalo se smanjio otkad su se probudili u sadašnjosti. Neki koji su bili ubijeni reinkarnirali su se u nova tela i dobili nova imena, ali njihovi identiteti i mesta na kojima se nalaze uglavnom su nepoznanica.
kalendar U nedelji ima 10 dana, 28 dana u mesecu i 13 meseci u godini. Nekoliko prazničnih dana ne pripada niti jednom mesecu; to obuhvata Nedelju (najduži dan u godini), Praznik zahvalnosti (jednom u svake četiri godine na prolećnu ravnodnevicu) i Praznik spasenja svih duša, koji se takođe naziva Dan svih duša (jednom u svakih deset godina, na jesenju ravnodnevicu). Dok meseci imaju imena - taišam, džumara, saban, aine, adar, saven, amadajin, tamaz, majgdal, čoren, šaldin, nesan i danu - ta se imena retko kada koriste, sem u zvaničnim spisima i među činovnicima i zvaničnicima. Za većinu sveta, sasvim je dovoljno da se koriste godišnja doba.
kapetan-general (1) Drugi naziv za vojnički čin vođe Kraljičine garde. To je trenutno gospa Birgita Trehlajon. (2) Titula vođe Zelenog ađaha, jedino se koristi u tom ađahu. Trenutno je nosi Ejdlorna Bestajn u Kuli, a Mirela Berengari među pobunjenicama koje predvodi Egvena al’Ver. (3) Najviši čin u seanšanskoj Svepobedničkoj vojsci, izuzimajući čin general-zapovednika, što je privremeni čin koji se ponekad dodeljuje kapetan-generalu na čelu svih ratnih dejstava.
kapetan-kopljanik U većini zemalja, pod uobičajenim uslovima, plemkinje svoje vojnike u bitku ne predvode lično. Umesto toga, one unajmljuju stručnog vojnika, gotovo uvek nekoga ko nije plemić, a on je potom odgovoran za obuku i predvođenje vojnika. Zavisno od zemlje, taj čovek se može nazivati kapetanom- kopljanikom, kapetanom mača, majstorom konja ili majstorom kopalja. Česte su glasine o bližim odnosima s takvim čovekom nego što ih gospa ima sa ostatkom posluge, možda i neizbežne. A ponekad su i tačne.