Выбрать главу

valute Nakon mnogih stoleća trgovine, određeni izrazi za novac ustalili su se u svim zemljama: krune (najkrupniji po veličini), marke i peniji. Krune i marke mogu biti kovane od zlata ih srebra, dok peniji mogu biti od srebra ili bakra, pri čemu se ovi potonji često jednostavno nazivaju bakrenjaci. Međutim, u različitim zemljama ovi novčići su različite veličine i težine. Čak su i u okviru jedne države razni vladari kovali različite novčiće. Usled trgovine, novac mnogih država može da se nađe skoro svuda, te upravo iz tog razloga bankari, zelenaši i trgovci koriste terazije kako bi odredili vrednost određenog novčića. Čak se i velike količine novca mere.

Najteži novac potiče iz Andora i Tar Valona i u tim mestima vrednosti jesu: 10 bakarnih penija = 1 srebrni peni; 100 srebrnih penija = 1 srebrna marka; 10 srebrnih maraka = 1 srebrna kruna; 10 srebrnih kruna = 1 zlatna marka; 10 zlatnih maraka = 1 zlatna kruna. U poređenju s tim, u Altari, gde krupniji novčići sadrže manje zlata ili srebra, vrednosti su: 10 bakarnih penija = 1 srebrni peni; 21 srebrni peni = 1 srebrna marka; 20 srebrnih maraka = 1 srebrna kruna; 20 srebrnih kruna = 1 zlatna marka; 20 zlatnih maraka = 1 zlatna kruna.

Jedina papirna valuta jesu „menice", koje izdaju bankari, a oni se obavezuju da će po predaji menice isplatiti određenu količinu zlata i srebra. Zbog velikih udaljenosti između gradova, vremena potrebnog za putovanje od grada do grada, poteškoća u novčanoj razmeni na velikim daljinama, menice se u punoj vrednosti prihvataju u gradu blizu banke koja je menicu izdala, ali možda se u nekom daljem gradu prihvataju po nižoj vrednosti. Uopšteno govoreći, neko ko namerava da dugo putuje sa sobom će nositi jednu ili više menica koje će po potrebi razmenjivati za novac. Menice obično prihvataju samo bankari ili trgovci, a nikada se ne koriste u radnjama.

Zmajeva legija Velika vojna pešadijska jedinica, verna Ponovorođenom Zmaju; osmislio ju je Davram Bašer i obučio prema smernicama koje su osmislili on i Met Kauton, smernicama što oštro odstupaju od uobičajene upotrebe pešadije. Iako je mnogo ljudi jednostavno došetalo da joj pristupi, dobrovoljno, veći deo Legije prikupile su družine koje pronalaze polaznike za Crnu kulu, tako što u određenoj oblasti prvo sakupe sve ljude voljne da slede Ponovorođenog Zmaja, a tek pošto ih kroz prolaze prebace u blizinu Kaemlina, iščeprkaju one koji se mogu naučiti da usmeravaju. Ostatak, daleko brojniji, biva poslat u Bašerove logore za obuku.

„zmije i lisice“ Igra koju deca obožavaju sve dok ne porastu dovoljno da shvate kako je u njoj nemoguće pobediti bez kršenja pravila. Igra se na tabli ispresecanoj linijama sa strelicama koje pokazuju pravac. U igri je deset diskova s nacrtanim trouglovima koji predstavljaju lisice i deset s talasastim linijama koje predstavljaju zmije. Igra počinje rečima „Hrabrost da ojača, vatra da zaslepi, muzika da opije, gvožđe da zarobi", dok igrač opisuje trougao diskom na kojem je vijugava šara. Redosled igranja određuje se bacanjem kockica. Igrač ispada iz igre ukoliko zmija ih lisica dodirnu igračev disk, a to se uvek dešava kada se igra po pravilima.