Выбрать главу

Аркадиј Стругацки

Борис Стругацки

Пикник поред пута

Мораш начинити добро од зла, јер немаш од чега другог.

Превео са руског Андриј Лаврик/Андрија Лаврек

ПИКНИК НА ОБОЧИНЕ

Аркадий Стругацкий

Борис Стругацкий

Р.П. Ворен Из интервјуа специјалног извештача Хармонтског радија са доктором Валентином Пилманом, добитником Нобелове награде за физику.

Докторе Пилман, за ваше прво озбиљно откриће вероватно се може сматрати такозвани Пилманов радијант?

— Па, не бих рекао. Пилманов радијант није прво, није озбиљно, а није ни право откриће.

Заправо, није чак ни моје.

— Мора да се шалите, докторе! Па Пилманов радијант је појам познат сваком основцу!

— То ме нимало не чуди. Откривач Пилмановог радијанта је управо један основац. Нажалост, не сећам се његовог имена. Погледајте Стетсонов «Историјат Посете» — тамо је све детаљно изнето.

Радијант је први открио један основац, његове координате први је објавио један студент, а на крају је назван по мени.

— Да, са открићима се понекад дешавају чудне ствари... Докторе Пилман, а да ли бисте сад могли да објасните нашим слушаоцима...

— Слушајте, пријатељу. Пилманов радијант је најпростија ствар. Замислите да сте завртели велики глобус и почели да пуцате у њега из пиштоља. Рупе у њему пружаће се одређеном кривом. И суштина онога што ви зовете мојим првим озбиљним открићем састоји се у простој чињеници: свих шест Зона Посете нашле су се на површини наше планете тако, као да је неко шест пута опалио у Земљу из пиштоља који се налазио негде на линији Земља-Денеб. Денеб је алфа сазвежђа Лабуда а тачка на небеском своду из које је, да тако кажемо, пуцано, зове се Пилманов радијант.

— Хвала вам, докторе. Драги Хармонтовци, најзад нам је неко кратко и јасно рекао шта је то Пилманов радијант! Узгред, прекјуче је било равно тринаест година од дана Посете. Докторе Пилман, можете ли рећи својим земљацима неколико речи тим поводом?

— А шта бисте тачно хтели да чујете? Само имајте на уму да ја у то време више нисам живео у Хармонту.

— Утолико занимљивије било би чути шта сте помислили када је ваш родни град постао објекат најезде ванземаљске суперцивилизације.

— Па прво сам помислио да је то новинарска патка. Тешко је било замислити да се у нашем малом старом Хармонту може десити нешто такво. На Њуфаундленду, у пустињи Гоби — то још некако, али Хармонт!

— На крају сте морали да поверујете.

— На крају да.

— И онда?

— Пало ми је на памет да Хармонт и осталих пет Зона Посете — тачније, тада су биле познате само четири — да се све оне налазе на веома благој кривој. Израчунао сам координате радијанта и послао их у «Нејчер».

— И није вас нимало забринула судбина родног града?

— Видите, ја сам у то време већ поверовао у Посету, али никако нисам могао да верујем паничним новинским извештајима о зградама у пламену, о чудовиштима која избирљиво прождиру децу и старце и о крвавим биткама нерањивих ванземаљаца и крајње рањивих тенкова наше, зато, неустрашиве армије.

— Па, били сте у праву. Неки новинари су заиста претерали... Али вратимо се науци. Откриће Пилмановог радијанта било је ваш први, али свакако не и последњи допринос укупном знању о Посети.

— И први и последњи.

— Али ви сте, без сумње, све то време пажљиво пратили међународна истраживања у Зонама Посете...

— Да... Повремено прелистам «Извештаје».

— Мислите на «Извештаје Међународног института за ванземаљске цивилизације»?

— Да.

— И шта представља, по вашем мишљењу, најважније откриће у ових тринаест година?

— Сам факт Посете.

— Извините?

— Сам факт Посете је најважније откриће не само у протеклих тринаест година, него и за све време постојања човечанства. Није толико важно ко су били ти дошљаци. Није важно одакле су дошли, зашто су дошли, зашто су тако кратко остали и куда су затим отишли. Важно је то, да сада тачно знамо да нисмо сами у Свемиру. И мислим да Институт за ванземаљске цивилизације никад неће ни имати неко важније откриће од овог.

— То је врло занимљиво, докторе Пилман, али ја сам, у ствари, мислио на открића техничке природе. Открића, која би могла да искористи наша земаљска наука и техника. Наиме, низ истакнутих научника сматра да предмети нађени у Зонама Посете могу да промене читав ток наше историје.

— Па, ја нисам међу присталицама тог мишљења. А што се тиче конкретних проналазака — нисам компетентан.