Aes Sedai: Oni koji koriste Jednu moć. Od Vremena ludila sve preživele Aes Sedai su žene. One izazivaju široko nepoverenje, strah, pa čak i mržnju i mnogi ih krive za Slamanje sveta. Opšte je mišljenje da se petljaju u pitanja plemena. U isto vreme, malo je vladara koji bi se lišili savetnice Aes Sedai, čak i u zemljama gde se postojanje takve veze mora držati u tajnosti. Nakon nekoliko godina usmeravanja Jedne moći Aes Sedai stiču bezvremen izgled, tako da one koje bi inače bile starice imaju svega nekoliko sedih. Vidi takođe Ađah; Amirlin Tron; Vreme ludila.
Ađah: Društva među Aes Sedai, kojima sve Aes Sedai pripadaju. Označena su bojama: Plavi ađah, Crveni ađah, Beli ađah, Zeleni ađah, Smeđi ađah, Žuti ađah i Sivi ađah. Svako prati određenu filozofiju o načinu koriščenja Jedne Moći i svrsi Aes Sedai. Na primer, Crveni ađah usmerava svu svoju snagu na pronalaženje i smirivanje muškaraca koji pokušavaju da koriste Moć. Smeđi ađah, s druge strane, zapostavlja učešće u svetu i posvećuje se traganju za znanjem, dok Beli ađah uglavnom zanemaruje vrednost sveta i svetovnog znanja i posvećen je filozofiji i istini. Zeleni ađah (koji je tokom Troločkih ratova bio poznat kao Borbeni ađah) u pripravnosti je da se sukobi s novim Gospodarima straha kada Tarmon Gai’don dođe. Kruže glasine (koje se oštro poriču i koje nikada nije bezbedno spomenuti ni pred jednom Aes Sedai) o postojanju Crnog ađaha, koji je posvećen služenju Mračnome.
Aijeli: Narod koji živi u Aijelskoj pustari. Ratoborni su i izdržljivi. Zaklanjaju lica velom pre no što ubiju. Iz toga se izrodila izreka: Ponašati se kao Aijel sa crnim velom, za onoga ko se ponaša nasilno. Smrtonosni ratnici, sa oružjem ili goloruki, neće dotaći mač. Njihovi gajdaši prate ih u bitkama muzikom. Aijeli bitku zovu ples i ples kopalja. Vidi takođe aijelska ratnička društva; Aijelska pustara.
Aijelska pustara: Okrutna, stenovita zemlja, skoro potpuno bez vode, istočno od Kičme sveta. Aijeli je zovu Trostruka zemlja. Malo stranaca odlazi tamo, ne samo stoga što je skoro nemoguće da vodu pronađe neko ko se tamo nije rodio, već i zbog toga što Aijeli smatraju da su sa svim ostalim narodima u ratu i ne dočekuju strance dobrodošlicom. Slobodan pristup dozvoljen je samo torbarima, zabavljačima i Tuata’anima, a čak su i sa njima susreti veoma ograničeni. Smatra se da mape Pustare ne postoje.
Aijelski rat: (976-78. g.n.e.) Kada je kralj Laman od Kairhijena sasekao Avendesoru, nekoliko aijelskih klanova prešlo je Kičmu sveta; opljačkali su i spalili do tla glavni grad Kairhijena, kao i mnoštvo drugih gradova i varoši, a sukob se preneo i u Andor i Tir. Obično se smatra da su Aijeli napokon poraženi u Bici kod Sjajnih zidova, pred Tar Valonom. Ali, zapravo, u toj bici život je izgubio Laman Kairhijenski, pa su se Aijeli vratili preko Kičme, budući da su postigli ono što su namerili. Vidi takođe Avendoraldera; Kairhijen.
aijelska ratnička društva: Svi Aijeli pripadaju nekom od ratničkih društava, kao na primer Kamenim psima (Se’en M’taal), Crvenim štitovima (Etan Dor) ili Devicama koplja (Far Dareis Mai). Svako društvo ima svoje običaje, a ponekad i određene dužnosti. Na primer, Crveni štitovi igraju ulogu policije. Kameni psi često pre no što uđu u bitku polažu zakletvu da se neće povući, i poginuće svi do jednog da bi taj zavet ispunili. Aijelska plemena – pogotovu Gošin, Rejn, Šarad i Taardad Aijeli – često se bore međusobno, ali pripadnici istog društva neće se boriti jedni protiv drugih, čak i ako njihovi klanovi to čine. Time se postiže da među plemenima stalno ima dodira, čak i kada su u ratu. Vidi takođe Aijel; Aijelska pustara; Far Dareis Mai.
Ajbara, Perin: Mladić iz Emondovog polja, nekada kovačev šegrt.
Alana Mosvani: Aes Sedai iz Zelenog ađaha.
al’Mera, Ninaeva: Nekada Mudrost Emondovog Polja, u Dvema Rekama u Andora. Sada Prihvaćena.
al’Tor, Rand: Mladić iz Emondovog Polja, koji je ta’veren. Nekada čobanin. Sada je proglašen Ponovorođenim Zmajem.
al’Ver, Egvena: Devojka iz Emondovog Polja. Sada uči da postane Aes Sedai.
Amalasan, Gver: Vidi Rat Drugog Zmaja.
Amirlin Tron: (1.) Titula vođe Aes Sedai. Bira je doživotno Dvorana Kule, najviši savet Aes Sedai, koji se sastoji od po tri predstavnika iz svakog od sedam Ađaha. Amirlin Tron ima, barem teoretski, skoro neograničenu moć među Aes Sedai. Smatra se jednakom kralju ili kraljici. Nešto manje formalni naziv je samo Amirlin. (2.) Presto na kome sedi vođa Aes Sedai.
Anaija: Aes Sedai iz Plavog ađaha.
angreaclass="underline" Veoma redak predmet koji onome ko je u stanju da usmerava Jednu moć omogućava da podnese veću količinu Moći no što bi inače za njega bilo bezbedno. Ostaci iz Doba legendi. Više nije poznato kako se pravi. Vidi takođe sa’angreal; ter’angreal.
Artur Hokving: Vidi Hokving, Artur.
Ata’an Mijere: Vidi Morski narod.
Avendesora: Na starom jeziku: Drvo života. Spominje se u mnogim pričama i legendama.
Avendoraldera: Drvo koje je u Kairhijenu izraslo od izdanka Avendesore. Izdanak je bio poklon koji je 566. g.n.e. dobijen od Aijela, uprkos činjenici da se ne zna ni za kakvu vezu između Aijela i Avendesore. Vidi Aijelski rat.
Avijenda: Devojka koje pripada septi Gorka Voda Taardad Aijela. Far Dareis Mai, Devica koplja.
Ba’alzamon: Na troločkom jeziku: Srce Mraka. Veruje se da je to troločko ime za Mračnoga. Vidi takođe Mračni; Troloci.
Bajar, Džaret: Zapovednik Dece Svetla.
Baser, Zarina: Devojka iz Saldeje. Lovac na Rog. Želi da je zovu Faila, što na Starom jeziku znači soko.
Bajtmi: Mali, skoro nevidljivi insekt koji ujeda.
Be’laclass="underline" Izgubljeni.
Beli plastovi: Vidi Deca Svetla.
Bel Tin: Prolećni praznik koji slavi kraj zime, nicanje prvih useva i prvu jagnjad.
Bezdušni: Vidi Sivi ljudi.
biterna: Muzički instrument koji može da ima šest, devet ili dvanaest žica. Drži se na kolenima i svira trzajima.
Bomhald, Dain: Zapovednik Dece Svetla. Sin gospodara kapetana Geoframa Bornhalda, koji je poginuo kod Falmea, na Tomanskoj glavi.
Crveni štitovi: Vidi Aijelska ratnička društva.
Čuvar kronika: Među Aes Sedai druga po autoritetu posle Amirlin Tron. Takođe je i Amirlinin sekretar. Doživotno izabrana od strane Dvorane Kule, i obično iz istog Ađaha kao i Amirlin. Vidi takođe Amirlin Tron; Ađah.
Daes Dae’mar: Velika igra, poznata i kao Igra kuća. Naziv dat spletkarenjima plemićkih kuća u cilju sricanja nadmoći. Velika važnost pripisuje se suptilnosti, težnji ka nečemu, dok je cilj naizgled nešto drugo, kao i postizanju ciljeva bez vidnog napora.
Damodred, lord Galadedrid: Polubrat Elejne i Gavina. Njegov znak je krilati srebrni mač vrha okrenutog nadole.