Выбрать главу

Aša’man (1) Na Starom jeziku Čuvar i Branilac, s jasnim naznakama da se radi o braniocu istine i pravde. (2) Naziv za ljude koji su došli u Crnu kulu, blizu Kaemlina u Andoru, kako bi naučili da usmeravaju; zvanje toj organizaciji. Njihova obuka je usredsređena na načine upotrebe Jedne moći kao oružja, a još jedno odstupanje od obuke u Beloj kuli jeste to što se, kada jednom nauče da zahvate saidin, od njih očekuje da sve svoje zadatke i poslove obavljaju koristeći Moć. Onoga ko im se pridruži nazivaju Borcem. On tada nosi običan crni kaput s visokim okovratnikom, po andorskoj modi. Sa uzdizanjem na nivo Predanog stiče se i pravo na nošenje srebrne igle u obliku mača na okovratniku kaputa. Sa zvanjem Aša’mana dolazi i pravo na nošenje crveno-zlatnog zmaja od emajla na okovratniku, na suprotnoj strani od srebrnog mača. Iako žene uglavnom, uključujući i supruge, pobegnu kada saznaju da njihovi muškarci stvarno mogu da usmeravaju, dobar broj ljudi u Crnoj kuli je oženjen, a koriste jednu vrstu zaštitničke veze kako bi se povezali sa svojim suprugama. Ova ista veza, prepravljena tako da Prinuda postane jača, iskorišćena je u poslednje vreme da bi se vezale zarobljene Aes Sedai.

Balver, Seban Nekadašnji tobožnji pisar Pedrona Nijala, a u stvari njegov glavni uhoda. Iz ličnih razloga pomogao je Morgazi da pobegne od Seanšana u Amadoru, a sada služi Perina t’Bašera Ajbaru i Failu ni Bašer t’Ajbara.

Branitelji kamena Istaknuta tairenska vojna jedinica. Kapetan Kamena (zapovednik Branitelja) Trenutno je Rodrivar Tijera. U Branitelje se primaju samo Tairenci, a zapovednici su obično plemenitog porekla, iako najčešće iz manjih Kuća, ili iz manje uticajnih grana neke velike Kuće. Braniteljima je zadatak da čuvaju veliku tvrđavu, Kamen Tira u gradu Tiru, da brane sam grad, kao i da obezbeđuju red i mir u njemu, kako što bi to drugde radila gradska straža ili neka slična služba. Dužnosti ih retko vode daleko od grada, osim u slučaju rata. Tada su oni, kao i ostale elitne jedinice, jezgro oko kojega se okuplja vojska. Odeća Branitelja sastoji se od crnog kaputa sa crno-zlatnim prugastim postavljenim rukavima i crnim orukavljem, uglačanog grudnog oklopa i kalpaka sa štitnikom za lice’načinjenim od čeličnih šipki. Kapetan Kamena na svom kalpaku nosi tri kratke bele peruške, a na orukavlju kaputa tri isprepletane zlatne pletenice na beloj traci. Kapetani nose dve bele peruške i samo jednu zlatnu pletenicu na belom orukavlju, poručnici nose jednu belu perušku, kao i samo jednu crnu pletenicu, obično na belom orukavlju, a potporučnici samo jednu kratku crnu perušku. Zastavnici na svojim kaputima imaju zlatno orukavlje, dok je orukavlje vodnika prugasto, crno-zlatno.

Ča Faile (1) Na Starom jeziku „sokolova kandža“. (2) Ime mladih Kairhijenjana i Tairenaca koji pokušavaju da slede đie’toh; zakleti na vernost Faili ni Bašer t’Ajbara. Oni su, u tajnosti, njeni lični izviđači i uhode.

Da’kovejl (1) Na Starom jeziku „onaj kog poseduju“ ili „osoba u nečijem vlasništvu“. (2) Među Seanšanima se ovaj izraz često koristi, zajedno sa svime što nosi, za robove. Među Seanšanima robovlasništvo ima dugu i neobičnu istoriju, jer robovi mogu da budu uzdignuti na položaje koji daju veliki ugled i očiglednu moć, uključujući i moć nad onima slobodnima. Videti takođe: so’đine

der’morat (1) Na Starom jeziku „majstor upravljanja“. (2) Za Seanšane, ovaj prefiks označava višeg i veoma veštog upravljača nekim od retkih vrsta koje među njima žive, onog koji obučava ostale, kao der’morat’raken. Der’morat može imati prilično visokpoložaj u društvu, a najviši od svih imaju der’sul’dame, koje obučavaju sul’dame, a one su na nivou visokih vojnih zapovednika. Videti takođe: morat.

Hailene Na Starom jeziku „predvodnici“ ili „oni koji dolaze ranije“. Taj naziv Seanšani koriste za ogromne istraživačke snage poslate preko Aritskog okeana da izvide zemlje kojima je Artur Hokving nekada vladao. Sada, pod zapovedništvom Visoke gospe Surot, neverovatno narasle prilivom vojnika iz ponovoosvojenih zemalja, Hailene su daleko prevazišle svoju prvobitnu namenu.

Henlon, Devid Prijatelj Mraka, nekadašnji zapovednik Belih lavova koji je pod imenom lord Gaebril služio Izgubljenog Rafhina dok je ovaj držao Kaemlin. Odatle je Henlon poveo Bele lavove u Kairhijen, sledeći naređenja za dalju pobunu protiv Ponovorođenog Zmaja. Bele lavove je uništio „mehur zla“, a Henlon je dobio zapoved da se vrati u Kaemlin, povodom za sada nepoznatog zadatka.

Išara Prva kraljica Andora (oko 994-1020. s.g.). Po smrti Artura Hokvinga Išara je ubedila svoga muža, Hokvingovog nekadašnjeg zapovednika, da odustane od opsade Tar Valona i da je otprati u Kaemlin sa što više vojnika koje je uspeo da otcepi od vojske. Dok su ostali pokušavali da prigrabe celo Hokvingovo carstvo i propadali, Išara je čvrsto stisnula jedan mali deo i uspela u tome. Danas gotovo svaka plemenita kuća u Andoru ima nešto Išarine krvi, a pravo na zahtevanje Lavljeg prestola zavisi koliko od neposrednog porekla, toliko i od broja ustanovljenih poprečnih rođačkih veza s njom.

Izgubljeni Naziv koji obuhvata trinaestoro moćnih Aes Sedai, muških i ženskih, koji su prešli Mračnome u Doba legendi, a ostali zarobljeni kada je zapečaćena Rupa na zatvoru Mračnog. Iako se dugo verovalo da su za vreme Rata Senke oni bili jedini koji su odbacili Svetlost, u stvari je bilo i drugih koji su to učinili; ovih trinaestoro su samo zauzeli najviše položaje među njima. Broj Izgubljenih (sami sebe nazivaju Izabranima) pomalo se smanjio otkad su se probudili u sadašnjosti. Poznato je da su preživeli Demandred, Semirhag, Grendal, Mesana, Mogedijen, i dvojica koji su vaskrsli u novim telima s novim imenima, Osangar i Arangar. Nedavno se pojavio čovek koji sebe naziva Moridin, a on je možda još jedan od pokojnih Izgubljenih koga je Mračni povratio iz groba. Ista mogućnost postoji i kad je reč o ženi koja se naziva Sindejn, mada, pošto je Arangar bio muškarac vraćen u ženskom obliku, nagađanja ko su Moridin i Sindejn mogla bi biti jalova dok se ne bude saznalo nešto više.

kapetan mača Videti takođe: kapetan-kopljanik.

kapetan-kopljanik U većini zemalja, pod uobičajenim uslovima, plemkinje svoje vojnike u bitku ne predvode lično. Umesto toga, one unajmljuju stručnog vojnika, gotovo uvek nekoga ko nije plemić, a on je potom odgovoran za obuku i predvođenje njihovih vojnika. Zavisno od zemlje, taj čovek se može nazivati kapetanom-kopljanikom, kapetanom mača, majstorom konja ili majstorom kopalja. Glasine o bližim odnosima s takvim čovekom nego što ih gospa ima sa ostatkom posluge, često se pojavljuju, možda i neizbežno. A ponekad su i tačne.

Kćeri tišine U istoriji Bele kule (preko tri hiljade godina) različite žene koje su bivale odstranjene iz nje ne behu voljne da se pomire sa svojom sudbinom, te su pokušavale da se međusobno povežu. Takve grupe ili barem najveći njihov deo Bela kula je rasturala čim bi ih pronašla, oštro i javno ih kažnjavajući kako bi svi dobro utuvili nauk. Poslednja takva grupa, koja je rasturena, sebe je nazivala Kćerima tišine (794-798. n.e.) Kćeri su se sastojale od dve Prihvaćene, odstranjene iz Kule, kao i dvadeset i tri žene koje su one bile prikupile i obučavale. Sve su odvedene nazad u Tar Valon i kažnjene, a one dvadeset i tri behu upisane u knjigu polaznica. Samo je jedna od njih uspela da dođe do šala. Videti takođe: Srodnice.

Korin Na Starom jeziku „povratak“. Tako Seanšani nazvaju i skupinu od hiljade brodova i stotine hiljada vojnika, zanatlija i ostalih koje ti brodovi prevoze, a koji će doći za Prethodnicama da bi potraživali zemlje ukradene od potomaka Artura Hokvinga. Videti takođe: Predvodnici.