Kružok pletilja Predvodnice Srodnica. Pošto nijedna pripadnica Srodnica nikada nije saznala kako je uređeno društvo Aes Sedai jer je takvo znanje namenjeno samo onima među Prihvaćenima koje prođu ispitivanje za Šal one ne obraćaju ni najmanje pažnje na snagu u Moći, međutim, veoma im je bitna starost, tako da starija žena ima uvek viši položaj od mlađe. Kružok pletilja (ime izabrano, kao i Srodnice, da bi bilo neupadljivo), zbog toga se sastoji od trinaest najstarijih Srodnica koje trenutno žive u Ebou Daru, pri čemu najstarija među njima ima i zvanje Najstarije. Prema pravilima, svaka od njih će morati da se povuče kada dođe vreme da se odseli, ali dok god žive u Ebou Daru, one vladaju Srodnicama, s ovlašćenjima na kojima bi im pozavidela i Amirlin Tron. Videti takođe: Srodnice.
Krv Izraz koji Seanšani koriste kako bi istakli da je neko plemić. Krv se ne postaje samo rođenjem, već se može steći i zaslugama.
majstor konja Videti takođe: kapetan-kopljanik.
majstor kopalja Videti takođe: kapetan-kopljanik.
marat’damane Na Starom jeziku „one koje moraju biti zauzdane“ ili „ona koja mora biti zauzdana". Tako Seanšani nazivaju svaku ženu sposobnu da usmerava a nije dobila ogrlicu i postala damane.
Mera’din Na Starom jeziku „bezrodni“. To su ime za svoje društvo uzeli oni Aijeli koji su napustili svoje klanove i septe i prešli Šaidoima jer nisu mogli kao Kar’a’karna da prihvate Randa al’Tora, mokrozemca, ili zato što su odbijali da prihvate to što je obelodanio istoriju i poreklo Aijela. Među Aijelima se napuštanje klana i septe, iz bilo kojih razloga, smatra prokletstvom, pa zato njihova sopstvena ratnička društva među Šaidoima nisu bila voljna da ih prihvate, a oni su potom stvorili svoje sopstveno društvo, Bezrodne.orat Na starom jeziku „upravljač“. Među Seanšanima se tako zovu oni koji upravljaju retkim vrstama, kao što je morat’raken onaj ko upravlja rakenom, to jest njegov jahač, takođe se neobavezno naziva i letač. Videti takođe: der’morat.
Morski narod, ustrojstvo Nad Morskim narodom (Ata’an Mijere), Narod mora vlada gospa od brodovlja. Njoj pomažu njena vetrotragačica i majstor sečiva. Ispod nje dolaze gospe od talasa različitih klanova, a svakoj pomaže njena vetrotragačica i majstor mača. Ispod njih su gospe od jedara (kapetani brodova) njihovih klanova, a njima pomažu njena vetrotragačica i tovarmajstor. Vetrotragačica gospe od brodovlja nadređena je svim vetrotragačicama gospi od talasa, a one su, opet, nadređene svim etrotragačicama u svojim klanovima. Isto tako majstor sečiva je nadređen majstorima mača, a oni mogu da naređuju tovarmajstorima svojih klanova. Kod Morskog naroda zvanja nisu nasledna. Gospa od brodovlja vlada doživotno, a bira je Prvih dvanaest Ata’an Mijera, to jest dvanaest najstarijih gospi od talasa klanova. Gospu od talasa nekog klana bira dvanaest najstarijih gospi od jedara u njenom klanu, koje zovu Prvih dvanaest, a to se zvanje koristi i za najstarije gospe od jedara gde god da se nađu. Ona može biti svrgnuta glasanjem istih tih dvanaest. U stvari svi osim gospe od brodovlja mogu biti smenjeni, a njihov položaj unižen – sve do zvanja običnog malog od palube zbog zlodela, kukavičluka ili drugih zločina. Takođe, vetrotragačica preminule gospe od talasa ili gospe od brodovlja moraće, kad je to potrebno, da služi ženu nižeg zvanja, te na taj način i njen položaj opada.
Mrtva straža Istaknuta vojna jedinica Seanšanskog carstva, a sastoji se od ljudi i Ogijera. Svi njeni ljudski pripadnici su da’kovejl, rođeni kao svojina i u mladosti odabrani da služe caricu, čije su lično vlasništvo. Slepo odani i beskrajno oholi, često s ponosom prikazuju gavranove koji su im istetovirani na ramenima, oznaku caričinih da’kovejl. Njihovi oklopi kalpaci lakirani su u tamnozeleno i krvavocrveno, štitovi su im crni, a na kopljima i mačevima imaju crne kićanke. Videti takođe: da’kovejl.
Mudra žena Počasno zvanje koje je u Ebou Daru korišćeno za žene čuvene po svojim neverovatnim sposobnostima lečenja gotovo svake ozlede. Mudre žene tradicionalno nose crveni pojas. I pored toga što su neki primetili kako mnogo u stvari većina Mudrih žena iz Ebou Dara nisu čak ni iz Altare, a još manje iz samog Ebou Dara, ono što se donedavno nije znalo, a što je još uvek poznato tek nekima, jeste da su sve Mudre žene u stvari Srodnice i da koriste različite načine Lečenja, a da su napici i biljke koje koriste samo pokriće. Pošto su Srodnice pobegle iz Ebou Dara odmah pošto su Seanšani zauzeli grad, tamo nije ostala više nijedna Mudra žena. Videti takođe: Srodnice.
Nebeske pesnice Lakše naoružana i lakše oklopljena seanšanska pešadija koja u bitku dolazi na leđima letećih stvorenja nazvanih to’raken. To su sve sitni muškarci ili žene, uglavnom zbog ograničenja u težini koju jedan to’raken može poneti na nekoj razdaljini. Smatraju se najžilavijima među vojnicima, pa se koriste uglavnom za osvajanja, iznenadne napade u neprijateljskoj pozadini ili tamo gde je najbitnije brzo dovesti vojnike na određeni položaj. ružane snage Vojnici koji duguju odanost ili vernost određenom gospodaru ili gospi.
Padan Fejn Nekadašnji Prijatelj Mraka, a sada i nešto više i gore od Prijatelja Mraka, neprijatelj kako Izgubljenih tako i Randa al’Tora, kojeg strastveno mrzi. Poslednji put viđen u Kairhijenu, gde je koristio ime Džeral Mordet, kao savetnik lorda Torama Rijatina za vreme njegove pobune protiv Ponovorođenog Zmaja.
Povratak Videti takođe: Korin.
Predvodnici Videti takođe: Hailene.
Pregledanje (1) Sposobnost korišćenja Jedne moći da bi se ustanovilo nečije fizičko stanje ili prepoznala bolest. (2) Sposobnost pronalaženja naslaga ruda pomoću Jedne moći. Ovo je vrlo dugo bila sposobnost koju su Aes Sedai izgubile, što je, izgleda, dovelo do toga da postane naziv za drugu sposobnost.
Prorok Zvaničnije, Prorok gospodara Zmaja. Nekada je bio poznat kao Masema Dagar, šijenarski vojnik koji je doživeo prosvetljenje i zaključio kako je pozvan da širi reč o Zmajevom ponovnom rođenju. On veruje kako ništa ništa! nije bitnije nego priznavanje Ponovorođenog Zmaja kao otelotvorenja Svetlosti i od spremnosti da se odgovori kada Ponovorođeni Zmaj pozove, a on i njegovi sledbenici spremni su da pribegnu svemu kako bi ostale primorali da pevaju hvalospeve Ponovorođenom Zmaju. Odbacivši svako ime izuzev naziva „Prorok“, izazvao je rasulo u većem delu Geldana i Amadicije, koji su uglavnom pod njegovom vlašću.
Saborci Istaknuta vojna jedinica u Ilijanu, trenutno pod zapovedništvom Prvog kapetana Demetra Markolina. Saborci služe kao lična straža kralja Ilijana i čuvaju ključna mesta u zemlji. Uz to, Saborci se u bitkama tradicionalno koriste za napade na najjača neprijateljska uporišta, za pronalaženje njegovih slabih tačaka ili, ako dođe do toga, da pokrivaju kraljevo povlačenje. Za razliku od većine ostalih takvih posebnih jedinica, u njoj stranci (osim Tairenaca, Altaraca i Muranđana) ne samo da su dobrodošli, već mogu da se uzdignu i do najviših položaja, a to mogu i oni koji nisu plemići, što je takođe veoma neobično. Uniforma Saboraca sastoji se od zelenog kaputića, grudnog oklopa sa Devet pčela Ilijana, i kupastog kalpaka. Prvi kapetan nosi četiri prstena od zlatne pletenice na orukavlju, kao i tri zlatne peruške na kalpaku. Drugi kapetan nosi po tri prstena od zlatne pletenice na svakom rukavu i tri zlatne peruške sa zelenim vrhovima. Poručnici imaju dva žuta prstena na orukavlju i dve tanke zelene peruške, potporučnici jedan prsten i samo jednu zlatnu perušku. Zastavnici se prepoznaju po dva slomljena žuta prstena na orukavlju i po jednoj žutoj perušci, a vodnici po jednom slomljenom žutom prstenu. sei’mosiev Na Starom jeziku „spuštene oči“ ili „oborene oči“. Među Seanšanima, kada se za nekoga kaže da je postao sei’mosiev, znači da je izgubio obraz. Videti takođe: sei’taer. sei’taer Na Starom jeziku znači „ravan pogled“ ili „prav pogled“. Među Seanšanima, to se odnosi na čast ili obraz, to jest mogućnost da nekoga pogledaš pravo u oči. Takođe, moguće je da se bude sei’taer ili da se poseduje sei’taer, u značenju da neko ima čast ili obraz, ali isto tako da se sei’taer dobije ili izgubi. Videti takođe: sei’mosiev.