Jeljcin je zaista želio Borisa Efimoviča učiniti svojim nasljednikom. Ali on je vrlo glupo okrenuo dužnosnike protiv sebe ponudivši im da ih prebaci u Volgu, i općenito je počeo zahtijevati da se podijeli s ljudima. I započela je skrivena borba protiv Borisa Efimoviča.
Dakle, nije on postavljen za premijera, što bi bilo puno prirodnije, nego Kirijenko. Ali potonjeg još nitko nije pripremio za nasljednika, pa tako ni samog Jeljcina.
Začudo, Boris je želio iskoristiti Kirijenka da raspusti Državnu dumu.
Štoviše, postojao je plan oligarha, nove izbore i ne raspisivati. Štoviše, komunisti, na čelu s uskogrudnim Zyuganovom, sami su dali povod za otkazivanje izbora za Državnu dumu.
Predložili su izmjenu izbornog zakona prema kojoj se stranke za izlazak na izbore moraju preregistrirati u roku od godinu dana. I nijedna zabava nije prošla do ovog trenutka.
Zjuganov se, naravno, pokazao kao idiot. Najstariji šef komunista u povijesti, slab, konzervativan, neugodnog izgleda, apsolutno lišen karizme.
Najzgodniji za ulogu šefa najjače, komunističke oporbe.
U njemu nema božje iskre, a on simbolizira sve nedostatke Komunističke partije, a i za trideset godina takozvanog rukovodstva, umorio se od biračkog tijela, i ostario, i općenito malo hoda.
Naravno, najlakše je imati posla s nekim poput Zjuganova. Iako Gennady pokušava prikazati izgled oporbe.
Vladimir Volfovich Zhirinovski je kvaritelj Komunističke partije, još u Jeljcinovo vrijeme. Ali spojler koji je i sam skoro postao predsjednik i glavna oporba.
A počeli su ga mlatiti i pritiskati još prije nego Lebeda. Ali tada je Žirinovski postao de facto vazal, najprije Jeljcina, a zatim Putina.
Zadnji put je Žirinovski kritizirao Jeljcina u proljeće 1997. godine... Nakon toga mu se boja promijenila i počeo je podržavati vlast.
Vladimir Putin je u početku bio oprezan prema Žirinovskom. Vjerovao je da je Volfovič postao prijatelj Kremlja zbog kukavičluka i osobnog interesa.
Štoviše, Žirinovski je glasao protiv opoziva, izgubivši polovicu svojih pristaša.
I to također nije oslikalo čelnika Liberalno demokratske stranke.
Ali onda su postali prijatelji sa Žirinovskim. A da nije bilo iznenadne bolesti i glupe smrti od koronavirusa, vjerojatno bi mu s vremenom dao orden svetog Andrije Prvozvanog. Kad je Vladimir Volfovič pokopan, osobno se oprostio od njega. Tako je završio život najbistrijeg političara, koji je blistao velikom pameću.
Sjajne zvijezde devedesetih: Lebed, Njemcov, Ampilov, Limonov - otišli su na onaj svijet. Yavlinsky je gotovo izgubio važnost i zaboravljen, poput Garryja Kasparova. Berezovski je obješen - previše je znao i pričao.
Od stare galaksije devedesetih ostao je samo Zjuganov. Zaboravljen je i Rutskoi. Pa možda Zorkin, koji se formalno vodi kao predsjednik Ustavnog suda.
Od prve generacije predsjednika ZND-a na vlasti je ostao samo Lukašenko.
Također pametna lisica. Ali uspio se uplesti u mrežu i dobro ga zbuniti.
Putin nije volio Lukašenka, ali se izvana pretvarao da mu je prijatelj. Naravno, imajući na umu i rezervne opcije.
Dugo je Vladimir Putin imao strahovitu sreću, čak i u malim stvarima. Primjerice, Skripal je otrovan uoči izbora, a požar u Kemerovu dogodio se par dana nakon izbora.
Ali da je obrnuto bilo bi koji posto manje.
Da, i Grudinin se glupo namjestio sa svojim inozemnim računima.
Vladimiru Putinu isprva nije smetalo boriti se za prijestolje, s nekim svježijim i mlađim od ostarjelog i umornog, a prilično jezičavog Zjuganova.
Ali Pavel Grudinin je prebrzo počeo dobivati popularnost, a borba bi mogla postati previše konkurentna, čak i prije druge runde.
Štoviše, crni PR mogao bi izazvati suprotan učinak. Kao što je to već bio slučaj s Jeljcinom, Lukašenkom, a djelomično i s Lebedom i Žirinovskim.
Ali Pavel Grudinin dao je sebi dobar trag priznavši pet računa u inozemstvu.
I dopušteno podići cijeli val kompromitirajućih dokaza.
Ali svejedno, Grudinin je uzeo trinaest posto, a Žirinovski nešto više od pet. I to je pokazalo da se narod drži lijevih ideja.
Zjuganov bi, naravno, skupio još manje Grudinina. Genadij Andrejevič je čak i pod Jeljcinom bio prilično slab. Već tada je izgledao prilično loše, ćelav, prekriven bradavicama, s nosom nalik veprovoj njušci.
Nije ni čudo što ga je Jeljcin porazio. Istina, Žirinovski je Zjuganovu u nekom trenutku predložio savez. I to je izazvalo zabrinutost u Kremlju. Ali Vladimir Žirinovski nije mogao postati treći.
Ali da jest, onda bi bilo problema.
Komunisti su obećali Vladimiru Volfoviču - pet mjesta u vladi. Uključujući mjesto ministra unutarnjih i vanjskih poslova. To su vrlo ozbiljni postovi.
Može li Jeljcin odgovoriti istom mjerom? Vjerojatno ne. Da, i Zapad je bio protiv unije Jeljcina i Žirinovskog. Ovaj posljednji je previše okrenuo inozemstvo protiv sebe. U samom Žirinovskom, umjesto da kritizira ruske vlasti, on je napao Zapad.