„Hvala ti, Korgejd“, nasmeši se Sašala. „Od velike si pomoči. Ali bi li nas sada ostavila?" Obraćati se ključarki odsečno jamči da će ti posteljina biti prljava, jelo presoljeno, noćne posude neispražnjene a poruke neuručene - hiljadu dosadnih smetnji koje od života mogu napraviti pakao i ostaviti te da gacaš kroz blato pokušavajući da postigneš makar nešto. Ali taj smešak je nekako ublažio reči upućene Korgejd. Sedokosa žena blago klimnu glavom u znak pristanka i ponovo pade u najmanji mogući naklon. Ovoga puta, očigledno namenjen Sašali.
Čim su se vrata zatvorila iza sedokose žene, Samicu tresnu srebrni putir na poslužavnik takvom silinom da joj se toplo vino prelilo preko zapešća, pa se okrenu prema Crvenoj sestri. Bila je na rubu da izgubi uticaj nad Ejlil, a sada joj i cela Sunčeva palata klizi kroz prste! Korgejd će pre dobiti krila i poleteti nego što će prećutati šta je to videla, a priča o tome proneće se palatom kao blesak munje i zaraziti sluge sve do poslednjeg konjušara. Onaj poslednji naklon jasno je govorio šta je mislila. Svetlosti, što Samicu mrzi Kairhijen! Običaji ljubaznog ophođenja između sestara duboko su ukorenje-ni, ali Sašala po uticaju nije dovoljno visoko da bi joj Samicu oćutala suočena s tom nedaćom - i ima nameru da joj očita bukvicu.
Ali kada se namrštila na nju, videla je Sašalino lice - zaista ga videla, i to možda prvi put - i odjednom shvatila zašto ju je to lice toliko mučilo, a možda i zašto joj je toliko teško da gleda tu Crvenu sestru. To više nije lice jedne Aes Sedai, van vremena i razdvojeno od starosti. Većina ljudi ne zna baš kakav je to izgled dok im se ne pokaže, ali druge sestre ga nepogrešivo prepoznaju. Možda se nešto zadržalo, neki ostaci od kojih je Sašala izgledala bliže lepoti nego što je to zaista bila, ali svi bi rekli da je nekoliko godina deli od sredovečnog doba. Samicu se jezik ukoči kada to shvati.
O ženama koje su umirene malo se zna, jedva nešto više od pukih glasina. Beže i skrivaju se od drugih sestara i na kraju umiru. Obično brzo. Gubitak saidara snažniji je udarac nego što većina žena može podneti i dugo trpeti. Ali koliko ona zna, sve su to prazne priče - već vrlo dugo niko nije imao hrabrosti da pokuša saznati nešto više. Strah koji se krije u najmračnijim mislima svih sestara, a o kojem retko kada govore, bio je da će ista sudbina jednoga dana i njih zadesiti ako budu nemarne. Upravo stoga niko nije hteo da o tome previše zna. Čak i Aes Sedai umeju da skreću pogled kada nešto ne žele da vide. Ali oduvek postoje glasine, o kojima se skoro nikada ne priča i toliko neodređene da se nikada ne možeš setiti gde si ih prvi put čuo. Jedna od tih glasina, koje se Samicu tek napola prisećala, sve do sada, glasila je da umirena žena ponovo postaje mlada, ako preživi. To joj se oduvek činilo besmislenim - sve do sada. S povratkom sposobnosti da usmerava Sašali se nije vratilo baš sve. Ponovo će morati godinama da radi s Moći da bi stekla lice po kojem će svaka sestra koju susretne jasno videti daje ona Aes Sedai. Ili... hoće li ga povratiti? Činilo se to neizbežnim, ali ovo su neistraženi predeli. A ako se njeno lice promenilo, je li se i nešto drugo u vezi s njom takođe promenilo? Samicu se strese, i to još jače nego kada je pomislila na umirivanje. Možda je i dobro što nije žurila da odgonetne Damerov način Isceljivanja.
Igrajući se svojom aijelskom ogrlicom, Sašala kao da nije primećivala da je Samicu ozlojeđena, niti da je posmatra. „Možda ovo nije ništa, a možda bi to vredelo istražiti“, reče, „ali Korgejdje prenela samo ono što je čula. Ako hoćemo nešto da saznamo, moramo lično da odemo i vidimo šta se dešava." Bez ijedne reči više, ona zadiže suknje i pođe iz tih odaja, ostavljajući Samicu da se odluči hoće li za njom ili će ostati. Bilo je to nepodnošljivo! A opet, ostati u odajama bilo je nezamislivo.
Sašala nije bila nešto naročito viša od nje, ali Samicu je morala da požuri kako ne bi izgubila korak dok je Crvena skladno hitala širokim četvrtastim hodnicima. Da preuzme vodstvo nije ni dolazilo u obzir, ako neće da trči. Nemo je penila od gneva, premda je morala čvrsto stisnuti zube da ne bi zavikala. Najblaže rečeno, nedolično je raspravljati se s drugom sestrom u javnosti. A da sve bude još gore, to bi nesumnjivo bilo jalovo - i tako bi samo još više produbila ponor u kojem se nalazi. Uhvatila ju je silna želja da nešto udari.
Podne svetiljke raspoređene na jednakim odstojanjima jedna od druge lepo su osvetljavale čak i najmračnije delove hodnika, ali sem poneke tapiserije, na kojima je sve bilo predstavljeno uredno kao pod konac, bilo da je reč o lovini koju progone ili plemićima koji se hrabro bore, nije bilo mnogo boja niti ukrasa. U nekoliko niša u zidovima bili su zlatni ukrasi ili porcelan Morskog naroda, a u nekim hodnicima graničnici što odvajaju zidove od tavanica bili su urađeni kao reljefi, ali većina njih nije bila obojena. To je sve. Kairhijen krije svoje bogatstvo od očiju javnosti, kao što to čini s mnogo čime. Sluge i služavke marljivo žure hodnicima, kao povorke vrednih mrava, u livrejama boje ugljena - izuzev onih što su u službi plemića koji borave u palati, pa u poređenju s ostalim slugama izgledaju drečavo, jer su im znamenja Kuća kojima služe izvezena na prsima, a okovratnici i ponekad rukavi označeni bojama tih plemićkih porodica. Jedno ili dvoje čak beše u kaputima, odnosno haljinama potpuno u bojama Kuće i među ostalom poslugom delovali su bezmalo kao stranci - ali svi su gledali preda se i jedva na tren zastajali tek toliko da se brzo poklone ili padnu u naklon dvema sestrama u prolazu. Sunčevoj palati potrebne su bezbrojne stotine slugu i izgleda da tog jutra svi oni žure na svoj posao.
I plemići su se šetali hodnicima, oprezno pozdravljajući Aes Sedai dok su prolazile, pri čemu su im pozdravi izgleda bili u pažljivoj ravnoteži između pričine jednakosti i istinskog stanja stvari, a obraćali su im se tiho, glasovima koji se nisu daleko čuli. Oni su bili živi dokaz stare izreke da se u čudnim vremenima putuje s čudnim saputnicima. Stara neprijateljstva zaboravljena su usled suočavanja s novim opasnostima. Na trenutak. Tu su dvojica ili trojica bledih kairhijenskih plemića u tamnim svilenim odelima s tankim raznobojnim prugama preko prsa; neki izbrijani od čela do temena i napuderisani u vojničkom maniru, šetaju se rame uz rame s jednakim brojem crmpurastih Tairenaca, viših i u odelima jarkih boja i širokih prugastih rukava. Tamo, neka tairenska plemkinja, s pripijenom kapom načičkanom zašivenim biserima, u haljini od jarkog brokata i s okovratnikom od blede čipke, šeta ruku pod ruku s nižom kairhijenskom vlastelinkom kose podignute u kitnjasti toranj što seže u visinu poprilično iznad glave njene drugarice, s čipkom kao dim sivom pod bradom i uzanim prugama u bojama njene Kuće koje su joj se prosipale niz široke suknje od tamne svile. Kao da su prisne prijateljice koje jedna drugoj veruju do smrti.
Ali neka prijateljstva zaista su delovala čudnije od ostalih. U poslednje vreme, neke žene počele su da nose čudnu odeću, izgleda i ne primećujući kako na sebe privlače muške poglede, pa ni da se čak i sluge jedva suzdržavaju da ne blenu u njih. Uzane pantalone i kaputi jedva dovoljno dugački da pokriju bokove nisu prikladna odeća za žene, koliko god truda bilo uloženo u gust vez ili pravljenje šara od dragog kamenja po kaputima. Đerdani i narukvice i pribadače s raznobojnim perjem samo su isticale neobičnost. A još su bile u onim čizmama jarkih boja i potpetica čitavu šaku visokih, pa je izgledalo kao da će se sa svakim vrckavim korakom prostrti po zemlji.