Выбрать главу

prvi izbirač Titula glave Plavog ađaha. Prvi izbirač je trenutno nepoznat, ali pretpostavlja se da je na tom položaju Lelejna Akaši.

prvi razbirač Titula glave Belog ađaha. Aes Sedai iz Bele kule. Trenutno je na ovom položaju Firejna Nihren.

prvi tkač Titula glave Žutog ađaha koju sada nosi Suejna Dragand u Beloj kuli. Saldeja Zemlja u Krajinama. Prestonica joj je Maradon, a kraljevska palata poznata je kao Kordamora (što na Starom jeziku znači „Srce naroda"). Saldejom vlada kralj ili kraljica, a državno uređenje je nasledna monarhija. Visoki krunski savet, poznat i kao Savet lordova, savetuje vladara i pomaže mu u upravljanju zemljom. Suprug ili supruga saldejskog vladara nije samo supružnik, odnosno supružnica, već bezmalo ravnopravan suvladar. Saldejom trenutno vlada njeno najprosvetljenije veličanstvo, Tenobija si Bašer Kazadi, kraljica Saldeje, branilac Svetlosti, mač granice s Pustoši, Visoko sedište kuće Kazadi i gospa od Šahajnija, Asnela, Kunvara i Ganaija; njen maršal-general i vođa njene vojske jeste njen stric i naslednik Davram Bašer - premda on već neko vreme nije na svom položaju.

Savet Smeđeg ađaha Smeđi ađah predvodi Savet, a ne jedna Aes Sedai. Savetom trenutno predsedava Džesa Bilal, a ne zna se ko su ostali članovi.

Seandar Glavni grad Seanšana, nalazi se na severoistoku seanšanskog kontinenta. Uz to je i najveći grad Carstva. U Seandaru je zavladao haos posle smrti carice Radanan.

Sisnera, Darlin Visoki lord Tira, isprva među pobunjenicima protiv Ponovorođenog Zmaja. Neko vreme mu je služio kao domostrojitelj, a onda je proglašen za prvog kralja Tira.

Sjedinjavanje Kada su se u Seanšan iskrcale vojske koje je poslao Artur Hokving pod zapovedništvom svoga sina Lutera, otkrile su veliki broj različitih naroda koji su često među sobom ratovali, a u svemu tome najčešće su prevlast odnosile razne Aes Sedai. Pošto nije postojalo ništa što bi igralo ulogu Bele kule, Aes Sedai su pritom koristile Moć samo zarad povećanja sopstvene lične prevlasti. Obrazujući omanje grupe, neprekidno su spletkarile jedne protiv drugih. To njihovo neprekidno spletkarenje zarad ostvarenja sopstvenih ciljeva, kao i ratovi između brojnih naroda koji su iz toga proizlazili, najvećim delom je omogućilo vojskama istočno od Aritskog okeana da otpočnu sa osvajanjem čitavog kontinenta, a njihovim potomcima da to osvajanje i dovrše. Ovo osvajanje, tokom koga su potomci prvobitnih vojnika počeli da bivaju Seanšani u istoj meri koliko i pokoreni Seanšani, trajalo je više od devet stotina godina i naziva se Sjedinjavanje. Videti takođe: Tornjevi ponoći.

so’đin Najbliži prevod sa Starog jezika bio bi „uzvišen među najnižima", mada ga neki prevode u značenju „i nebo i dolina", između ostalih mogućnosti. So’đin je naziv koji Seanšani koriste za nasledne više sluge. Oni su da’kovejl - vlasništvo, no zauzimaju prilično važne, a često i moćne položaje. Čak i Krv vodi računa o tome kako se ponaša u blizini carskog so’đina, a caričinim so’đinima obraća se kao što bi se obratilo i njoj samoj. Videti takođe: Krv, da’kovejl.

srce Osnovna organizaciona jedinica Crnog ađaha, u suštini ćelija. Srce čine tri sestre, od kojih svaka poznaje samo još jednu sestru iz Crnog ađaha, koja ostaje nepoznanica ostalim dvema.

sredstva plaćanja Posle mnogo vekova trgovine, nazivi za novčane jedinice ostaju isti u svakoj zemlji: kruna (najveća po veličini), marka i peni.

Krune i marke se izrađuju od zlata i srebra, peniji od srebra i bakra - otud i naziv za bakrenjake. Veličina i težina novčića može se razlikovati od zemlje do zemlje, pa čak i u okviru iste države za vreme vladavine različitih vladara. Usled trgovine, novčići mnogih zemalja prisutni su gotovo svuda - i upravo iz tog razloga svi bankari, zelenaši i trgovci koriste vage da utvrde tačnu vrednost svakog novčića. Mere se čak i velike količine. Najteži novčići potiču iz Andora i Tar Valona. Tu su približne vrednosti sledeče: 10 bakrenih penija = 1 srebrni peni; 100 srebrnih penija = 1 srebrna marka; 10 srebrnih maraka = 1 srebrna kruna; 10 srebrnih kruna = 1 zlatna marka; 10 zlatnih maraka = 1 zlatna kruna. Radi poređenja, u Altari - gde novčići sadrže manje zlata i srebra - približne vrednosti su: 10 bakrenih penija = 1 srebrni peni; 21 srebrni peni = 1 srebrna marka; 20 srebrnih maraka = 1 srebrna kruna; 20 srebrnih kruna = 1 zlatna marka; 20 zlatnih maraka = 1 zlatna kruna.Jedino papirno sredstvo plaćanja je menica, koju izdaje bankar, a predstavlja određenu količinu zlata ili srebra. Zbog velike udaljenosti među gradovima, vremena potrebnog da se prevale te velike udaljenosti i poteškoća koje nose takva putovanja - menica ima punu vrednost u gradu najbližem banci koja ju je izdala, ali u udaljenijim gradovima ta vrednost može biti umanjena. Na primer, ako neko ide na duži put, poneće jednu ili više menica koje će razmenjivati za novac kada se ukaže potreba. Menice obično prihvataju samo bankari i trgovci, ne i zanatlije.

Šara Tajanstvena zemlja na istoku Aijelske pustare. Od svih dobara najpoznatija je po proizvodnji svile i belokosti. Zaštićena je negostoljubivom prirodom i opasana zidinama. O Šari se malo toga zna jer narod te zemlje vredno čuva tajne njihove kulture. Stanovnici Šare poriču da su bili pogođeni Troločkim ratovima, iako Aijeli tvrde drugačije. Ne priznaju ni da se desio pokušaj napada koji je predvodio Artur Hokving, iako tom događaju mogu da posvedoče brojni pripadnici Morskog naroda. Ono malo podataka koji su procureli otkrivaju da u Šari vlast drži jedan svemoćni vladar - š’boan ako je žena, š’botaj ako je muškarac. Vladavina traje tačno sedam godina, posle čega vladar umire, a vlast se prenosi na supružnika tog vladara koji vlada sedam godina i umire. Ovaj obrazac se ponavlja od Slamanja Sveta. Stanovnici Šare na ove smrti gledaju kao na volju Šare Točka.

Ajad su stanovnici Šare koji mogu da usmeravaju, obeleženi tetovažom na licu odmah po rođenju. Ženski pripadnici Ajada strogo primenjuju zakone. Za seksualni odnos između Ajada i nekoga ko nije Ajad zaprećena je smrtna kazna za onoga ko nije Ajad, ali i za Ajada ako se ne može dokazati da je postojala prinuda. Dete rođeno iz takvog odnosa prepušta se da umre izloženo prirodnim pojavama. Muški Ajadi koriste se samo za rasplod. Oni nemaju nikakvo obrazovanje, čak ne znaju da čitaju i pišu, a kada napune dvadeset prvu godinu ili počnu da usmeravaju - šta god se prvo desi - ubijaju se i njihova tela se spaljuju. Navodno, Ajad usmerava Jednu moč samo na zapovest š'boana ili š'botaja, i uvek je okružen ajadskim ženama. Čak je i sam naziv ove države pod znakom pitanja. Poznato je da je stanovnici zovu mnogim imenima, uključujući tu i nazive: Šamara, Ko’dansin, Tomaka, Kigali i Šibuja.

Šen an Kalar Na Starom jeziku „Družina Crvene ruke.“ (1) Legendarna družina heroja koja je imala mnogo poduhvata, da bi na kraju izginula u odbrani Maneterena kada je ta zemlja bila uništena u Troločkim ratovima. (2) Vojna jedinica koju je, gotovo slučajno, stvorio Met Kauton, a postavljena je po uzoru na vojne jedinice u dobu što se smatra vrhuncem vojne umetnosti - u danima Artura Hokvinga i vekovima neposredno pre toga.

Tarabon Zemlja koja izlazi na Aritski okean. Nekada velika trgovačka sila, najpoznatija po tepisima, bojama i vatrometima esnafa iluminatora. Teška su vremena za Tarabon. Uništen bezvlašćem i građanskim ratom koji se odvijao uporedo s ratom protiv Arad Domana i Zmajuzakletih, bio je lak plen za Seanšane, koji ga čvrsto drže pod vlašću. Uništili su podružnicu esnafa iluminatora, a od njih napravili da’kovejl. Čini se da je većina Tarabonaca zahvalna zbog činjenice da su Seanšani uspostavili mir u zemlji i omogućili im da nastave sa uobičajenim životom, te nemaju namere da započinju novi rat protiv Seanšana kako bi ih proterali iz svoje zemlje. Međutim, pojedini lordovi i vojnici koji su ostali van seanšanskog uticaja bore se da povrate vlast.